ANTAKYA VE İSKENDERUN'DA ÖNEMLİ TURİZM YATIRIMLARI PLANLANIYOR

  Su, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen ''Turizm Sektöründe Kadın İstihdamını Geliştirme Projesi'' kapsamında düzenlenen toplantıda, turizm sektöründe kadın istihdamının desteklenmesi ve artırılması gerektiğini söyledi.
ANTAKYA VE İSKENDERUN'DA ÖNEMLİ TURİZM YATIRIMLARI PLANLANIYOR
   Su, bölgede önemli bir turizm potansiyelinin olduğunu belirterek, bunun en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, bu konuda çaba gösterdiklerini ifade etti.
     Komşu ülkelerle olan vize uygulamasının kaldırılmasının turizmi canlandırdığına işaret eden Su, ''Hatay ve İskenderun'da önemli turizm yatırımları planlanıyor. Mutlaka turizm sektörü için kalifiye eleman yetiştirmeliyiz'' dedi.
     İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Binbay da dünyada kadınların işgücüne katılım oranlarının ve istihdamının arttığını belirtti.
     Özellikle son yıllarda kadınların, mesleki eğitim kurs programlarından yararlandırılarak istihdam edilebilirliklerine katkı sağlandığını ifade eden Binbay, ''Bu kapsamda gerçekleştirilen projelerden bir tanesi de yürütücülüğünü üstlenmiş olduğumuz Turizm Sektöründe Kadın İstihdamını Geliştirme Projesi'' dedi.
     Düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak katılan MKÜ Turizm Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cevat Tosun da kadınların istihdamına yönelik konuşma yaptı.
     Tosun, kadın istihdamının özellikle turizm sektöründe istenilen düzeyde olmadığını belirterek, ''Ülkemizi geçen yıl 33 milyon turistin ziyaret ettiği ve yaklaşık 22 milyar dolar gelir elde edildiği düşünüldüğünde, sektörün ağırlığı anlaşılacaktır'' dedi.