Antakya’da Edebiyat ve Dostluk Buluşması

Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilcisi Nebih Nafile’nin girişimiyle ilk toplantı 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde olmuştu.
Antakya’da Edebiyat ve Dostluk Buluşması
22 Mart 2013 Cuma günü saat 18:00’da Sergüzeşt Kitap&Sohbet Evi’nde  “Antakya’da Edebiyat ve Dostluk Buluşması” adı altında; şair Nalan Çelik, Duran Yaşar, Metin Yılmaz,  Muhsin Boz, Mesrur Sabahoğlu, Emin Nergüz, Servet Üstün Akbaba, Murat Demirkol, Aydın Zeyfeoğlu, Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, turizmci Göksel Aslan, radyo programcısı İkan Alkan, genç kuşakların temsilcileri Dolunay Aker ve Faysal Bölük Antakya’ya özgü biberli ekmek ve çay muhabbetinde bir araya geldi.Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilcisi Nebih Nafile’nin açılış konuşmasında; “Mart ayı özel bir ay; Dünya şiir günü, Dünya Orman Günü ve Haftası, Nevroz, baharın doğayla kucaklaşması… “Edebiyat ve Dostluk” buluşmasına gelen edebiyatçı, sanatçı ve gönül vermiş tüm dostlara teşekkür ederek, Edebiyatçılar Derneği Başkanı Gökhan Cengizhan’nın sevgi ve selamlarını iletti. Ardından, Edebiyatçılar Derneği ve yönetim listesi üyesi İstanbul’da yaşayan şair Nalan Çelik, “21 Mart Dünya Şiir Günü” nedeniyle Eray Canberk’in 2013 Dünya Şiir Günü Bildirisi’ni gelen konuklara okudu.

Bir araya gelen edebiyatçılar; bu kentte bir edebiyat dergisine ihtiyaç duyulduğuna, sık sık bir araya gelinerek kendi etkinliklerimizi kendi olanaklarımızla gerçekleştirme konusunda hem fikir oldular. Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı; kentin güzelleştirilmesi, ağaçlandırılması, yaşam alanlarının çoğaltılması konularında fikirlerini paylaşıp güzel sohbetin oluşmasına vesile oldu.
Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilcisi Nebih Nafile; “Şüphesizdir ki; bir ağaç meyvesini vermek için mevsimini bekliyor, bir çocuğun doğması dokuz ayı buluyor. Antakya çok özel ve güzel bir kent. Bu kentin ve kentlisinin gelişmesi için en ufak çabası olan tüm dernek, kuruluş ve bireylerine şahsım adına teşekkür ediyorum. Bizler, şiir, roman, türkü ve daha birçok alanda her birimiz ayrı ayrı değerlere sahip kişileriz. Birlikte olunduğunda, enerjilerimizi birleştirdiğimizde birbirimizi daha çok etkileyip, tetikleyebiliriz. Sanatla, edebiyatla birbirimizi güzelleştirebiliriz de. Bir derginin maliyeti belirlenir, içinde yer alacak arkadaşlarımız belirlenir ve eşit şartlarda paylaşımın sonucunda güçlü bir dergi kadrosu oluşabileceği kanısındayım. İlerleyen toplantılarımızda tekrar konuşur, tartışırız. Daha çok üretmek, paylaşmak için da sık sık bir araya gelerek kendi etkinliklerimizi çoğaltabiliriz ve halkla buluşturabiliriz. Bundan sonraki buluşmamız bir etkinlikte olacak. Tüm üyelerimizi ve gönül vermiş dostlarımızı 07 Nisan 2013 günü saat 15:00 da Antakya Parkı, Oda Tiyatrosunda gerçekleşecek “BURHAN GÜNEL ANMA KÜLTÜR-SANAT ETKİNLİĞİ”ne bekliyoruz” diyerek toplantı sonlandı.