Antakya'da fırıncılara denetim

Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin, fırın, ekmek fabrikaları, unlu mamul imalat ve satışı yapan iş yerlerini denetlediği bildirildi.
Antakya'da fırıncılara denetim
 Antakya Belediyesi Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada, özellikle hijyen kuralları ve sağlıklı gıda tüketimine yönelik yapılan iş yeri denetimlerinde, çalışanlar, imalathane ve satış yerlerinin temiz olup olmadığı, istenilen şartlara uyulup uyulmadığı, kullanılan malzemelerin son kullanma tarihinin geçip geçmediğiyle ilgili kontroller yapılarak halkın sağlığına tehlike arz edebilecek olumsuzlukları kontrol ettikleri belirtildi.

     Açıklamada, halk sağlığını korumaya yönelik yapılan denetimlerde fırın, ekmek fabrikaları, unlu mamul imalat ve satışı yapan iş yerleri, kanserojen madde içeren gazete kağıdı ve naylon poşet kullanılmaması konusunda uyarılırken, ekmek ve benzeri unlu mamullerin beyaz kese kağıdına sarılması için teşvik edildiği kaydedildi.
     Zabıta ekiplerinin, 29 iş yerinin denetlediği ve temizlik, hijyen kurallarında eksiklikleri bulunan 5 işletmeye yazılı ihtarname verdiği belirtildi.