ANTAKYA'DA'' KÜMELENME PROJESİ EĞİTİMİ'' VERİLDİ

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) Teknik Destek Programı kapsamında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Hatay Genç iş adamları Derneği (HAGİAD) tarafından ATSO üyelerine yönelik ''Kümelenme Projesi Eğitimi'' verildi. 
ANTAKYA'DA'' KÜMELENME PROJESİ EĞİTİMİ'' VERİLDİ
Hatay Genç İş adamları Derneği Başkanı Aykut Özbuğday, ATSO Konferans Salonu'nda gerçekleşen toplantıdaki konuşmasında, Hatay'ın rekabet anlamında pek çok avantajı bulunduğunu, potansiyeli gün ışığına çıkarmak gerektiğini söyledi.
     Özbuğday, Hatay'ın ayakkabıcılık, mobilyacılık ve ipekçilik gibi pek çok alanda daha ileri aşamalara bilgi ve birikimlerini değerlendirip rekabetçi ve yenilikçi gelişmelere imza atacağına inandıklarını kaydetti.
     ATSO Genel Sekter Yardımcısı Yusuf Durmaz'da kümelenme konusunda dünyadaki başarılı ülkelerdeki uygulamaların örnek alınması gerektiğini belirtti.
     Durmaz, ''Kümelenme oluşturulması sonucunda, firmaların çabuk pazara girmeleri, bilgiye çabuk ulaşmaları, finans elde etmeleri, üretim ve pazarlama ortaklığı yapmaları, riski dağıtmaları, ihracatlarını artırmaları, bölge ekonomisini yukarı çekmeleri, birbirleri ve diğer kuruluşlar ile sistematik olarak el ele vermesi sağlanmış olacaktır'' dedi.
     Daha sonra Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer ARGE Danışmanlık Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Rıza Balım ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim görevlisi Erdal Akdeve, kümelenme stratejileri projesi hakkında bilgiler sundular.
     ''Kümelenme Projesi Eğitimi'' seminerinin 2 gün süreceği belirtildi.