'ANTAKYA'DA MOBİLYA VE AYAKKABI SEKTÖRÜ

ANTAKYA'DA MOBİLYA VE AYAKKABI SEKTÖRÜ -ATSO BAŞKANI ÇİNÇİN: ''MOBİLYA VE AYAKKABICILIĞIN RÖNTGENİNİ ÇEKİP, GELİŞİMİNİ SAĞLAYACAĞIZ'
'ANTAKYA'DA MOBİLYA VE AYAKKABI SEKTÖRÜ
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, mobilya ve ayakkabıcılık sektörünün sorunlarının masaya yatırılacağını belirtti. 
     Çinçin, ATSO Toplantı Salonu'nda yaptığı konuşmada, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odası Birliği (HESOB) ile hazırladıkları ''Antakya Mobilya ve Ayakkabı Sektörel Araştırma Projesi''nin Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) ''Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programı'' kapsamında uygun bulunduğunu söyledi. 
     Projeye 70 bin TL destek aldıklarını ifade eden Çinçin, bin 850 firmayla görüşüleceğini ve araştırma raporu hazırlanacağını kaydetti. 
     Üç ay sürecek çalışma kapsamında iki sektörün markalaşma, ihracat, pazarlama stratejileri ve yatırım destek konularında gelişim göstermesi için fırsat oluşturulacağının altını çizen Çinçin, ''Mobilya ve ayakkabıcılığın röntgenini çekip, gelişimini sağlayacağız. Sektörlerin mevcut durumlarını değerlendirerek sorunlarını belirleyeceğiz. Ortaya çıkan sonuçlara göre bir strateji belirleyeceğiz. Üç aylık çalışma sonunda sektörel gelişime yönelik somut verilerin yer aldığı bir kitap hazırlayacağız'' diye konuştu. 
     Gelişen ekonomiye ayak uydurulması gerektiğini vurgulayan Çinçin, bu kapsamda yöreye kaynak getirmenin çok önemli olduğunu, bunun için de sürekli proje üretilmesi gerektiğini söyledi.
     Çinçin, geçen hafta sonu Dericiler Sitesi'nde kazan diresindeki patlamadan dolayı yaşamını kaybeden 3 kişiye başsağlığı, yaralılara da geçmiş olsun dileğinde bulunarak, bu gibi olayların bir daha yaşanmaması dileğinde bulundu. 
     HESOB Başkanı Kadir Teksöz de sektörün sorunlarının belirlenip tanıtımının yapılması adına projenin çok anlamlı olduğunu kaydetti. 
     Konuşmaların ardından uzman Ali Serhan Koyuncugil, KOBİ'lerin yapısıyla ilgili katılımcılara bilgi verdi. 
     Toplantıya, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Zülfi Camkurt, Antakya Mobilyacılar ve Marangozlar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar ile esnaf katıldı.