Arap Aleviliğini Koruma ve Yaşatma Derneği

 Arap Aleviliğini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Ak, Kur'anı Kerim'in, Hz. Muhammed'in, Ehli Beyt İmamlarının ve kendilerinin ana dili olan Arapçanın korunması ve yaşatılması için ilmi toplantı ve çalışmalar yapılacağını söyledi.
Arap Aleviliğini Koruma ve Yaşatma Derneği
 Ak, Antakya Gazeteciler Cemiyeti'nde (AGC) düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, derneğin kuruluş amacının Arap aleviliğini araştırmak, tanıtmak, yaşatmak ve korumak, Atatürkçü, çağdaş, laik dünya görüşünün yaygınlaşmasına katkıda bulunmak olduğunu ifade etti.
 
     Derneğin, barış, sevgi ve insancıl değerlerin gelişmesi için çalışmalar yapmak ve en önemlisi Ehli Beyt sevgisini yaymak, yaşatmak ve korumak için kurulduğunu belirten Ak, ''Kur'anı Kerim'in, Hz. Muhammed'in, Ehli Beyt İmamlarının ve bizim ana dilimiz olan Arapçanın korunması ve yaşatılması için ilmi toplantı ve çalışmalar yapılacak. Özellikle yeni nesillere bu emaneti ulaştırma ve yeni nesli kazanmak için gerekli olan toplantı, konferans, seminer gibi faaliyetler düzenlemek için çalışmalar yapacağız'' diye konuştu.
     Ak, Arap Alevilerine ait vakıf, mescit gibi taşınmazların kendilerine devredilmesi gerektiğini, Ehli Beyt kasidesine göre Kur'an-ı Kerim kurslarını açabilmek için Arap alevi imamlarına söz verildiği gibi bu sözlerin tutulması ve gereken resmi belgelerin imamlara tahsis edilmesini istediklerini ifade etti.
     Arap Alevileri Derneği olarak, huzur ve hoşgörü kenti olan Hatay'da hiç bir tahrike kapılmadan, inadına Alevi-Sünni, Türk-Arap ve Müslüman-Hristiyan kardeşliğini savunduklarını belirten Ak, bütün provokatörlerin çirkin tezgahlarını bozmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi.

     AK, Türkiye Alevileri Kurultayı'nı Samandağ'da yapmayı hedeflediklerini belirterek, '' Bu hedef doğrultusunda 20 Kasım Pazar günü Ehli Beyt Sevenleri Kurultayı'nı düzenleyeceğiz. Kurultaya bir çok ilden vakıf ve dernek başkanları yazarlar ve din adamları katılacak'' dedi.
     Basın toplantısında derneğin yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.