Arap Uyanışı Ve Ortadoğu’da Barış Konferansı

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) ve Marmara Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nün ev sahipliğinde 7-8 Eylül tarihlerinde İstanbul’da başlayan Arap Uyanışı ve Ortadoğu’da Barış Konferans’ına, 19 ülkeden Müslüman ve Hıristiyan toplulukların liderleri, akademisyenler ve uzmanlar katıldı. İki gün sürecek konferans, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başladı.
 
Arap Uyanışı Ve Ortadoğu’da Barış Konferansı
Konferansa Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Kataib Partisi Lideri ve Lübnan Eski Cumhurbaşkanı Sayın Emin Cemayel, Kudüs Rum Ortodoks Patriği Sayın III. Theofilos, Mısır Başmüftüsü Sayın Şeyh Ali Cuma, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez ve 19 ülkeden Müslüman ve Hıristiyan toplulukların liderleri, akademisyenler ve uzmanlar katıldı.
İlimizden ise Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz’in başkanlığında İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Hıristiyan Cemaati adına Dimitri Dogum, Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu, Ermeni Cemaati adına Cem Çapar, Alevi vatandaşlarımızı temsilen de Yahya Eskiocak ve Davut Eskiocak’tan oluşan heyet katıldı.
Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.