ARKELOJİ MÜZESİ TEŞHİR TANZİM PROJESİ TOPLANTISI

Ergin, Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi Teşhir ve Tanzim Projesi Toplantısına Katıldı
ARKELOJİ MÜZESİ TEŞHİR TANZİM PROJESİ TOPLANTISI

Adalet  Ergin, Vali Lekesiz eşliğinde Arkeoloji Müzesi'nde düzenlenen ‘Hatay Yeni Arkeoloji Müzesi Teşhir ve Tanzim Projesi’ toplantısına katıldı. Narlıca Beldesi’nde yapımı devam eden yeni müze hakkında bilgi alan ve maket üzerinde çalışmayı inceleyen Bakan Ergin, yeni müzenin temelinin 2011 yılı Mayıs ayında atıldığını hatırlatarak, ‘Çok heyecan verici bir tablo, bizim açımızdan geç kalınmış bir çalışma ama zararın neresinden dönerseniz kardır.’dedi.  

İçerisinde bulunulan müzenin, yıllarca çok sayıda misafiri ağırladığını, ama eserlerimizin tamamını sergileyemeye imkan vermediğini kaydeden Bakan Ergin, ‘Eserlerimizin çoğunu gösteremedik, koruyamadık, yerimiz olmadığı için bulunduğu yerlerden çıkartamadık. Çıkardıklarımızı kolilerde bekletiyoruz.
 Maalesef bu zenginliklerimiz hak ettiği ilgiyi bugüne kadar görememişti. Önümüzde yaklaşık 10 aylık bir zaman var, inşallah eserlerin en azından bir bölümünü bu coğrafyanın sahiplerine sunacağız. Bu zenginliği önce bölgemize sonra da insanlığa sunmanın keyfini beraberce çıkartalım diyorum. Emeği geçenlere teşekkür ederim.’ dedi.  Vali Lekesiz de,  Bakanımızın ilimize teşriflerinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, yeni Hatay Arkeoloji Müzesi hakkında bilgi verdi. Lekesiz, kapalı alan itibarı ile Türkiye’nin en büyük müzesi olan müzenin hepimizi gururlandırdığını ifade etti. Arkeoloji Müzesi Müdürü Özcan Şimşek de, 32 bin750 metrekarealan üzerine kurulan yeni müzenin sözleşme bedelinin yaklaşık 36 milyon lira olduğunu ve 7 Temmuz 2013’de bitirilmesinin öngörüldüğünü belirtti. 

Daha sonra Restoratör Celal Küçük, Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi’nin Teşhir ve Tanzim çalışmaları konusunda brifing sundu.Toplantıya, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, siyasi parti temsilcileri, işadamları, kurum amirleri ile çok sayıda davetli katıldı.