ARLEM ECOTER TOPLANTISINA LÜTFÜ SAVAŞ DAMGASI

Kısa adı ARLEM olan (Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi) ECOTER (Ekonomik Sosyal ve Bölgesel İlişkiler) Komisyonu’nun 5.toplantısı Slovenya’da gerçekleştirildi.

ARLEM ECOTER TOPLANTISINA LÜTFÜ SAVAŞ DAMGASI

Toplantıda üye ülkelerin proje ve faaliyetleri masaya yatırıldı, sosyal ve ekonomik sorunlar ele alındı. Ayrıca 18 Şubat 2013’te Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenecek olan Arlem Genel Kurulu öncesinde son hazırlıklar ve gelecek yılın çalışma programına yönelik alanların belirlenmesi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

            Akdeniz’e Kıyı ülke ve şehirlerin ekonomik, sosyal ve bölgesel kalkınmasına yönelik proje ve faaliyetler yürüten ARLEM Ecoter Komisyonu’nun Eşbaşkanlık görevini yürüten Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Slovenya’da düzenlenen toplantının oturum başkanlığını yürüttü.

19 Kasım’da Slovenya’nın Portoroz şehrinde Piran Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen komisyon toplantısına Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş damgasını vurdu.

            ARLEM Ecoter Komisyonu’nun oturum başkanlığını yürüten Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, üye ülke temsilcilerine yönelik yaptığı açıklamada “ARLEM’in 2012 yılı boyunca sürdürdüğü faaliyetlerinin sonuçlarını, son derece zor ve değişken bir politik çerçeve ve Avrupa-Akdeniz işbirliğinin yeni sınırlarını da dikkate alarak değerlendirme fırsatı vermektedir. Bu sene içinde hazırlanan tematik raporlarımıza gelince, bugün burada Akdeniz’de mesleki ve teknik eğitime ilişkin taslak raporu tartışmak için bulunuyoruz. Aynı zamanda büyümeye kaldıraç etkisi yapacak şekilde bölgesel bölünmenin azaltılması ve bölgesel kalkınmanın teşvik edilmesinin desteklenmesine çalışılacaktır. Bunun yanı sıra AB’nin gelecek bütçe planlaması çerçevesinde Akdeniz Bölgesi için entegre strateji hedefi de takip edilecektir.” dedi.

            Mesleki ve teknik eğitime yönelik ilimizde Antakya Belediyesi’nce yürütülen proje ve faaliyetlerle ilgili ARLEM Ecoter üye ülke temsilcilerine bilgiler veren Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, “ Antakya Belediyesi olarak mesleki ve teknik eğitim alanında yaşanan nitelikli ara eleman sıkıntısının çözümüne yönelik olarak kentimiz için mevcut durum analizi, sorun analizi yapılmış ve belirlenen hedefler doğrultusunda stratejik plan hazırlanmıştır. Hazırlanan plan kentimizdeki tüm kamu kurumları, özel kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve dernekler ile paylaşılarak, projenin paydaşı olmaları sağlanmıştır. Genç istihdamının desteklenmesi projesi kapsamında belediye olarak “Doğalgaz Tesisatçısı Yetiştirme Projesi ile Turizm sektöründe nitelikli hizmet elemanı yetiştirme projesi olmak üzere iki ayrı proje uygulaması yapılmıştır. Bununla birlikte tarihi dokunun korunması ve gelecek nesillere aktarılması adına restorasyon çalışmalarında gerekli olan ara eleman ihtiyacının giderilmesine yönelik olarak İşkur Müdürlüğü’yle işbirliği içinde Restorasyon Ustası kursu düzenlenmiştir. Yine belediyemiz, Milli Eğitim ve Halk Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği içinde 8 ayrı branşta yetişkin eğitimi kursları açmış durumdayız.” dedi.

Toplantıya iştirak eden Arlem’e üye ülke temsilcileri Slovenya’da düzenlenen toplantıda Ecoter komisyonu’nun oturum başkanlığını başarıyla yürüten Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’ı kutlarken, yürütülen proje ve faaliyetlerden ötürü duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler.

            Alınan karar doğrultusunda ARLEM Genel Kurulu’nun bir sonraki toplantısının 18 Şubat 2013 tarihinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılacağı belirtildi.