ARTAN HIRSIZLIK OLAYLARI PES ETTİRDİ

Koyunoğlu Yerel Çalışma  Platformu tarafından beldede son günlerde artan hırsızlık olaylarına karşı basın açıklaması düzenlendi. 
ARTAN HIRSIZLIK OLAYLARI PES ETTİRDİ

27 Ocak Pazar Günü Koyunoğlu Beldesi Eski Benzinlik önünde yapılan basın açıklamasına belde halkının her kesiminden çok sayıda kişi  katıldı.Açıklamayı Platform adına Av. Halil İbrahim Özgül Yaptı. Özgül açıklamasında  “   Son dönemlerde beldemizde gerçekleşen hırsızlık olaylarının yoğunlaşması üzerine, ilgililerin dikkatini çekmek amacıyla, Koyunoğlu Beldesi sakinleri olarak bir basın açıklaması yapma ihtiyacı duyduk.Bir aylık kısa süreçte, 7-8 hırsızlık vakasının yaşanması ve faillerin tespit edilememesi, akıllara kolluk güçlerinin ihmali olup olmadığı şüphesini düşürmüş ve bu durum toplumsal bir sıkıntı haline gelmiştir.
Hırsızlık olaylarının gerçekleşme biçimi ve tespit edilen konut ve araçların özellikleri göz önüne alındığında, hırsızlıkların bir çete veya örgüt işi olduğu intibasını uyandırmaktadır. Hırsızlıkların büyük meblağlar hedeflemesi ve organize bir iş olduğu düşünüldüğünde duyduğumuz endişe ve kaygı artmaktadır.Duyduğumuz endişe yalnızca malvarlığımıza yönelik değildir; aynı zamanda vücut sağlığımıza ve hayatımıza yönelebilecek saldırılar açısından da bir korku halindeyiz. Belde sakinlerinin ciddi bir oranı, kocaları Arabistan'da çalışan ev hanımlarından oluşmaktayken, ev hanımları ve yaşlılar ciddi bir tehdit altındadır.Bin bir emekle ve binlerce kilometre uzaklarda çalışarak yapılan birikimlerin, bu şekilde çalınması ve hırsızlıkların sistematik bir biçimde devam etmesi, ciddi bir toplumsal yara haline gelmiştir.Hırsızlıkların ilimiz genelinde konutlar dışında araçlara da yönelmesi, özellikle kamyonet tarzı üstü açık pikapların hedeflenmesi, bu tip arazi araçlarının Suriye'ye muhaliflerce savaşta kullanılmak üzere kaçırılması iddialarının, yerel ve ulusal basında yer alması hususları, meseleyi başka bir boyuta taşımaktadır. Bu hırsızlıkların Suriyeli teröristlerle bağlantısı var mıdır? Zira sınırlarımızın denetlenmediğini, haber kameramanlarının rahatça Suriye'ye girip çıktığını gösterir görüntülerden anlıyoruz. Ve bu şüphe için yeterli nedenlerimiz mevcut. Sınırlardaki denetim eksiği ve ihmaller hırsızlara davetiye çıkarmaktadır. Aksi halde çalınan araçlar yurtdışına çıkamasa, yurtiçinde elbette yakalanacaktır.
Toplumun huzur ve sükûnetini sağlamakla yükümlü kolluk güçlerimiz polis ve jandarma teşkilatları, en küçük sivil toplum kımıldanmalarını saptayabilirle gücüne sahipken ve uyuşturucu şebekelerini yakalayabilme başarısı ortadayken; sanırız bu hırsızlık şebekesini yakalamakta zorlanmayacaklardır.
Koyunoğlu Beldesi sakinleri olarak, kolluk güçlerimize ve tüm ilgililere huzurumuzun kaçtığını hatırlatıyor ve bu meseleye daha ciddi ve duyarlı bir biçimde eğilmeleri çağrısını yapıyoruz.