ASİ NEHRİ’NDE TEKNE TURLARI BAŞLADI

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Asi Nehri’nde tekne turlarının başladığını müjdeledi.

ASİ NEHRİ’NDE TEKNE TURLARI BAŞLADI
Asi nehri 2. Etap çevre düzenleme çalışmaları çerçevesinde nehir üzerinde yapılan yaya köprüsünün hemen yan kısmına inşa edilen iskeleden 20 kişi kapasiteli tekneye binilerek 400 metre gidiş ve 400 metre geliş olmak üzere toplam 800 metrelik alanda Asi’de tekne gezisinin başladığını başta Antakyalılar olmak üzere tüm kamuoyuna duyuran Başkan Savaş, haftanın 7 günü boyunca sabah saat 10.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında tekne turlarının yapılacağını belirtti. Bu tarifenin kış aylarına ait olduğunun altını çizen Başkan Savaş, tekne turlarına katılacak olan hemşehriler içinde sivillerden 5 TL, öğrencilerden 3 TL alınacağını duyurdu.
Başkan Savaş, Asi Nehri üzerinde bulunan bu iskele de kura sonucu her ay iki çiftin nikâhını kıyacağını belirterek, “Nikâh törenini Asi Nehri çevresinde yürüyüş yapan herkes görüp duyabilecek. Nehirde teknelerle gezintiler yapılabilecek. Hataylılar teknelere bu iskeleden inip binecekler.
 Gerçekleştirilen bu uygulamaların temel amacı kentin cazibe merkezine bir hareketlilik getirmek. Asi Nehri’nin kötü koku ve görüntü kirliliğinden öte, tekne gezintisi ve nikâh töreni gibi insanlara tebessüm ettiren uygulamalarla anılmasını sağlamak. İlerleyen yıllar için hedeflediğimiz trafik gürültüsünden uzak, kent merkezinde ve ana arterlerde yayalaşmanın ön planda olduğu “Yavaş ve Sağlıklı Şehir” düşünce ve planlamamıza katkı da bulunmasıdır.” dedi.

Belediye Başkanı Savaş, suyu eksilmeyen, temiz görüntülü ve kokusuz bir nehir için çalışmalar yaptıklarını belirterek, Asi’nin Antakya’nın gerdanı olduğunu söyledi.