''ATATÜRK, ÇAĞDAŞ, LAİK VE BAĞIMSIZ BİR TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NE GEÇİŞİN MİMARIDIR''

İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Atatürk'ün, devrimci bir toplumsal dönüşümle, feodal yönetim anlayışından, bir imparatorluktan, çağdaş, laik ve bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti'ne geçişin mimarı olduğunu ifade etti. 
''ATATÜRK, ÇAĞDAŞ, LAİK VE BAĞIMSIZ BİR TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NE GEÇİŞİN MİMARIDIR''
Civelek, ''10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü'' dolayısıyla yayımladığı mesajda, Büyük Önder'in, her vesileyle manevi mirasının ilim ve akıl olduğunu söylediğini belirtti.
     Civelek, tarihi yapan önderlerin övgüye ihtiyacı olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:
     ''İlkelerinin ve devrimlerinin temelinde ilme ve akla dayanan ilerlemeci, siyasal ve toplumsal bir anlayış hakimdir. Bu nedenle Mustafa Kemal'in düşünceleri ve eserleri dogmatik değildir. Büyük Önder'i, zaman ve tarihin her zaman ileriye doğru akışında vazgeçilmez ve unutulmaz kılan da bu değerlerdir. Devrimci bir toplumsal dönüşümle, feodal yönetim anlayışından, bir imparatorluktan, çağdaş, laik ve bağımsız bir cumhuriyete, Türkiye Cumhuriyeti'ne geçişin mimarı olan Büyük Önder, tarihe ve Türk ulusuna mal olmuştur. Tarihi yapan önderlerin övgüye ihtiyacı yoktur. Bizimle yaşıyor ve onu unutmayacağız. Ölümünün 72. yılında şükranla anıyoruz.''
     Bu arada, ''10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü'' dolayısıyla ilçede, 10 Kasım 2010 günü saat 9.05'te 2 dakika siren çalınacağı bildirildi.