AVM'LER KEPENK İNDİRTİYOR -TESK GENEL BAŞKANI PALANDÖKEN:

AVM'LER KEPENK İNDİRTİYOR -TESK GENEL BAŞKANI PALANDÖKEN: ''PERAKENDE SEKTÖRÜ KURALSIZ BİR ŞEKİLDE BÜYÜYOR'' -''AĞUSTOS AYINDA 250'YE ULAŞAN ALIŞVERİŞ MERKEZİ SAYISININ 2011'DE 313'E ÇIKACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ'
AVM'LER KEPENK İNDİRTİYOR -TESK GENEL BAŞKANI PALANDÖKEN:
İsmihan Özgüven - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, perakende sektörünün kuralsız bir şekilde büyüdüğünü belirterek, ''Ağustos ayında 250'ya ulaşan alışveriş merkezi sayısının 2011'de 313'e çıkacağını tahmin ediyoruz. Küçük işletmeler sayıları hızla artan alışveriş merkezleri karşısında tek tek kapanıyor ya da tabela değiştiriyor'' dedi.
     Palandöken, çeşitli etkinliklere katılmak için geldiği Hatay'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 2 milyon iş yeri ile 3 milyonun üstünde esnaf olduğunu söyledi.
     Ekonominin can damarı olan küçük işletmelerin sürekli ihmal edildiğini, problemlerinin yıllardır çözümlenmediğini ifade eden Palandöken, bir zamanların en gözde meslekleri arasında bulunan esnaflığın artık her geçen gün kötüye gittiğini ve bitme noktasına geldiğini kaydetti.
     Türk perakende sektörünün 250 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunun altını çizen Palandöken, şöyle devam etti:
     ''Uluslararası ve yerli büyük sermaye bu pastadan pay almaya çalışıyor. Haksız rekabet, kuralsızlık esnafımızı her geçen gün daha kötü duruma düşürüyor. Esnafın acilen yeniden yapılandırılması şart. Perakende sektörü kuralsız bir şekilde büyüyor. 2010 yılı Ağustos ayında 250'ye ulaşan alışveriş merkezi sayısının 2011 yılında 313'e çıkacağını tahmin ediyoruz. Küçük işletmeler bu alışveriş merkezleri karşısında tek tek kapanıyor ya da tabela değiştiriyor. Artık aileler çocuklarını sanayiye yönlendirmiyor. 'Devlet olsun da ne olursa olsun' mantığı var. Eleman sıkıntısı nedeniyle perakende sektöründeki boşluğu yabancı aktörler dolduruyor.''
    
     -''PERAKENDE YASASININ ÇIKARILMASI LAZIM''-
    
     Diğer ülkelerde çeşitliliğin korunması, perakende sektöründe ışıkların sönmemesine özen gösterilmeye çalışıldığını vurgulayan Palandöken, Türkiye'de ise durumun tam tersi olduğunu kaydetti.
     Büyük alışveriş merkezleriyle nitelikli insanın bitirildiğinin altını çizen Palandöken, şöyle dedi:
     ''Bu da ülkenin hem istihdam hem de ekonomik anlamda zarar görmesine neden oluyor. Türkiye'de sistemin oturması için artık acilen perakende yasasının çıkarılması lazım. Domates ve ette yaşadığımız fiyat yükselmeleri büyük alışveriş merkezlerinin parmağı var. Çünkü bireysel işletmelerin sayısı azaldıkça bu tür fiyat artışlarını daha çok yaşarız. Ülkemizde her yıl 700 bin genç nüfus yetişiyor, bunlara iş alanları bulunması için esnafa sahip çıkılması lazım.''
     Alışveriş merkezlerinde 12 ay boyunca sürekli indirim olduğunu, bunun yanı sıra kredi kartı ve peşin ödemelerde bir takım avantajlar sunulduğunu ifade eden Palandöken, vatandaşın alışverişe teşvik edildiğini söyledi.
     Palandöken, küçük işletmelerin bu indirimler ve piyasada bulunan Çin mallarıyla mücadele edecek gücünün bulunmadığını ve adeta can çekiştiğini kaydetti.
     Sanayide eleman sıkıntısının bulunduğuna da dikkati çeken Palandöken, Avrupa ülkelerinde öğrencilerin yüzde 70'inin meslek liselerine yönlendirildiğini, Türkiye'de ise bu sayısının yüzde 30'larda kaldığını sözlerine ekledi.