Avrupa İşletmeler Ağı Akdeniz projesi

 Adana Ticaret Odası Başkanı Ali Gizer, ''Avrupa İşletmeler Ağı Akdeniz'' projesinin hayata geçmesi ile daha büyük Avrupa Birliği (AB) projelerinin ve yatırımların yapılacağını belirtti.
Avrupa İşletmeler Ağı Akdeniz projesi
Akdeniz bölgesindeki kentlerin ticaret ve sanayi odaları tarafından AB'ye sunulan projelerin, tek kaynaktan sürdürülmesi ve kentlerde daha büyük yatırımların yapılması için hazırlanan ''Avrupa İşletmeler Ağı Akdeniz'' projesinin Hatay ayağı, KOSGEB Hatay Hizmet Merkezi ile Adana Ticaret Odası arasında imzalanan protokol ile atıldı.
     Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) salonunda düzenlenen törende konuşan Adana Ticaret Odası Başkanı Gizer, Suriye'de yaşanan iç karışıklığın sadece Antakya'yı değil tüm bölgeyi etkilediğini vurgulayarak, Suriye'nin, Ortadoğu'ya açılan önemli bir kapı olduğunu söyledi.
     Ülkedeki karışıklığın bir an evvel son bulmasını beklediklerini anlatan Gizer, Avrupa İşletmeler Ağı Akdeniz Projesi'nin uygulanmasıyla küçük çaplı projelerin yanında daha büyük çaplı projelerin de hayata geçirilmesinin amaçlandığını ifade etti.
     Gizer, projeyle birlikte Akdeniz Bölgesi'nde faaliyet gösteren tüm ticaret ve sanayi odalarının işbirliği içinde hareket edeceğini vurgulayarak, Çukurova bölgesinin, dünyanın en verimli tarım alanlarına sahip olduğunu kaydetti.
     Dünyada yatırım için Türkiye'nin, Türkiye'de ise Çukurova bölgesinin ön planda olduğuna işaret eden Gizer, yapacakları işbirliğiyle daha büyük AB projelerini hayata geçireceklerini ve bölgede daha büyük çapta yatırım yapılacağını dile getirdi.
     ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ise ülkede büyük bir sorun olan işsizliği çözme konusunda önemli çalışmalar ortaya koyduklarına dikkati çekerek, mesleki eğitim konusunda AB projelerinden yaklaşık 12 milyon avroluk hibe desteği sağladıklarını söyledi.
     Komşu ülke Suriye ile vizelerin kaldırılmasıyla büyük bir ticaret ağı kurulduğunu fakat son dönemde yaşanan gelişmelerin hem kent, hem de bölge ekonomisini ciddi biçimde etkilediğini anlatan Çinçin, ''Suriye ile vizelerin kalkmasının ardından yıllık 2 milyar dolarlık bir ticaret hacmi yakalanmıştı. Ancak ülkede yaşanan olaylar ve ilişkilerimizin bozulması bizi bu anlamda sıkıntıya soktu. Bunun yanında bavul ticareti ile sağlanan kayıt dışı ticari ilişkilerin bitme noktasına gelmesi esnafı önemli ölçüde etkiledi'' dedi.
     Çinçin, Hatay'ın, İstanbul'dan sonra taşımacılıkta en büyük filoya sahip il olduğunu anımsatarak, sınır kapılarında yaşanan sorunlarla taşımacılığın büyük zarar gördüğünü, bu noktada acilen tedbir alınması gerektiğini dile getirdi.
     Konuşmaların ardından ATO Başkanı Gizer ve KOSGEB Hatay Hizmet Merkezi Müdürü Seracettin Özcan proje kapsamında yapılacak iş birliği protokolünü imzaladı.
     Toplantıya ATO ve ATSO meclis başkanları ile yönetim kurulu üyeleri de katıldı.