AVUKATLAR İSYANDA

<p style="text-align:justify">Siirt Barosuna mensup Avukat Mehmet Nezir Okur, b&uuml;rosundan evine gitmek &uuml;zere &ccedil;ıktığı sırada uğradığı al&ccedil;ak&ccedil;a bir saldırı sonucunda hayatını kaybetti.</p>
AVUKATLAR İSYANDA
Meslektaşımız 35 yaşında ve en küçüğü 20 günlük 3 çocuk babasıydı.Olayı gerçekleştiren kişi tespit edilmiş ve tutuklanmıştır. Saldırı, ne yazık ki, meslektaşımızın baktığı bir davanın karşı tarafı olan kişi tarafından gerçekleştirilmiştir. 25.000 liralık bir alacak davasını kaybeden kişi meslektaşımızı hedef almıştır.Bu menfur saldırıyı hukuk devletine karşı yapılmış bir saldırı olarak kabul ediyor ve bu saldırıları, avukatların gördükleri görevin ve “hukukun üstünlüğü” ilkesinin, özümsenmesine bağlıyoruz.Avukat bir davanın ya da çekişmenin tarafı değildir. Avukat, kendi işini ya da davasını değil, müvekkilinin davasını takip eder.Avukatın yargı görevi gören bir meslek mensubudur. Yargı görevi gören meslek mensupları hâkim, savcı ve avukatlardır.Üzülerek söylemek isteriz ki; bir hâkimin, bir savcının başına bir hadise geldiğinde, en önce Avukatlar ayağa kalkıyor, meslektaşlarına sahip çıkıyorlar. Ancak bir avukatın başına bir hadise geldiğinde benzer tepkiyi ne yazık ki göremiyoruz. İdarecilerden de herhangi bir tepki gösterilmiyor. Sanki Avukata yönelik saldırılar adeta kanıksanmış gibi bir görüntü çiziliyor. Bunun da tesadüf olmadığını düşünüyoruz. Bunun sebebinin Avukatların haksızlıklar karşısında sessiz kalmaması olduğunu biliyoruz.
 
Bugüne kadar Avukatlık mesleğini icra ederken saldırıya uğrayan meslektaşlarımız için hiçbir önlem almayan sorumlular kadar, yine Avukatlar hakkında kamuoyunda gördükleri görevi esas alarak bu görevden duyulan rahatsızlığı karalamaya çeviren idarecilerin de bu saldırılarda payı olduğunu düşünüyoruz.Tarih boyunca avukatlar halkın haklarını, çıkarlarını savunmuşlar, hukukun üstünlüğünden yana taraf olmuşlardır. Bu görev anlayışı Avukatları saldırıların hedefi haline getirmiş ve canlarını yitirmişlerdir.Rahatsızlık veren sorunları dile getiriyorlar, halkların haklarını savunuyorlar diye Avukatlardan rahatsızlık duyan değişik kesimleri, avukatlara yapılan saldırılara sessiz ve duyarsız kalsa da, biz barolar ve avukatlar her zaman gerekli tepkiyi en üst seviyeden vermeye devam edeceğiz.Acımız büyük. Alçakça yapılan saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyor; meslektaşımıza Allah’tan rahmet, ailesine ve yargı camiasına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Av. Ekrem DÖNMEZ

HATAY BAROSU BAŞKANI

AVUKATLAR İSYANDA haberi 06 Kasım 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Mehmet Katırcıoğlu Reklam Danışmanı adına  tarafından  1640 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle