AYAKKABICILAR ÇARŞISI DERNEĞİ BAŞKANI GÜRBÜZ ÇARŞI HAKKINDA YORUM YAPTI

AYAKKABICILAR ÇARŞISI DERNEĞİ BAŞKANI GÜRBÜZ: -''ANTAKYA TURİZMDEN HAK ETTİĞİ PAYI ALMALI'' -''TARİHİ UZUNÇARŞI'YA GELİŞİGÜZEL İŞ YERLERİ AÇILMAMALI
AYAKKABICILAR ÇARŞISI DERNEĞİ BAŞKANI GÜRBÜZ ÇARŞI HAKKINDA YORUM YAPTI
Ayakkabıcılar Çarşısı Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Ömer Gürbüz, Antakya'nın turizmden hak ettiği payı alması için alt yapı eksikliklerinin bir an önce tamamlanması gerektiğini belirtti.
     Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye ve esnaf el ele vererek kentte cazibe merkezleri yaratması gerektiğini ve bunun için altyapı çalışmalarının bitirilmesinin şart olduğunu kaydetti.
     Oluşturulacak cazibe merkezleri arasında Uzun Çarşı'nın önemli bir yeri olduğunu ifade eden Gürbüz, şöyle devam etti:
     ''Hatay bir marka bu markanın yıldızı Antakya'dır. Kentin turizmden hak ettiği payı alması için altyapıya ağırlık verilmeli ve cazibe merkezleri oluşturulmalı. Tarihi 'İpek Yolu'nun geçtiği Uzun Çarşı'daki han, hamam, konaklama yerleri restore edilerek turizme kazandırılmalı.''
     Uzun Çarşı içerisinde yaklaşık bin 500 esnafın faaliyet gösterdiğini belirten Gürbüz, son zamanlarda gelişigüzel iş yeri açıldığını ve bu durumun çeşitli olumsuzluklar yarattığını söyledi.
     Çarşı içerisinde ayakkabıcılar, bakırcılar, demirciler ve kuyumcular gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren işyerleri bulunduğunu ifade eden Gürbüz, planlı, projeli çalışmalar gerçekleştirilerek iş yeri açmak isteyenlere yerel yöneticiler ve derneğin koordinesinde uygun yerler gösterilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.