BABACAN İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİYLE BULIŞTU

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, teşrif ettiği ilimizde Ottoman Otel’de düzenlenen “Hatay İş Dünyası İstişare Toplantısı’na katıldı.
BABACAN İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİYLE BULIŞTU
Başbakan Yardımcısı Babacan, yaptığı konuşmada, ilimizde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Hatay’da sizlerle beraber olmak, Hatay’ın içinden geçmekte olduğu çok önemli kalkınma sürecini sizlerle beraber yerinde tespit edebilmek benim için büyük onur. Hatay çok güzel bir ilimiz. Hem ekonomisi, hem sosyal yapısı çok çeşitlilik gösteren bir ilimiz. Hatay’da dağ var, ova var, deniz var, sanayi, turizm, ticaret, tarım var ama aynı zamanda çeşitliliğin zenginlik olarak görüldüğü bir sosyal doku var. Gerçekten Hatay’ın potansiyeli çok çok büyük. Biz Hatay’ın geleceğine inanıyoruz. Zaten şu 11 yıldır Hatay’ın ortaya koyduğu ekonomik başarı aslında ne büyük bir potansiyeli içerdiğini gösteriyor bize.” dedi.Türkiye’nin genel ekonomisine bakarken ve önümüzdeki dönemde nasıl bir ülke olacağını değerlendirirken dünyada olup bitenleri de dikkate almak gerektiğinin altını çizen Babacan, “Türkiye dışa açık bir ekonomide olduğu için, ürünlerin, insanların, sermayenin rahatça hareket edebildiği bir ülke olduğu için dünyada olup biten bizi de kuşkusuz etkileyebiliyor. Son 3-4 yıllık dönemde, tüm dünya için son yüzyılın en büyük ekonomik ve finans krizi yaşandı. Çok şükür Türkiye’de bunu çok hissetmedik ama dünyada yaşanan şu son kriz, ülkelerin maliyeti açısından baktığımızda 2.Dünya Savaşı’ndan daha büyük bir mali yük bırakan bir kriz. Dünyanın en büyük finans kuruluşları, dünyanın en büyük bankaları çok ciddi sarsıntılar yaşadılar. İşte böylesine bir dönemden geçti dünya. 2014 yılı, bu küresel krizi yavaş yavaş artık arkamızda bırakacağımız bir yıl olacak. Dünyadaki ekonomik şartların bundan sonraki dönemde yavaş yavaş da olsa toparlanacağını bekliyoruz.” diye konuştu. Babacan, özellikle Avrupa’ya olan ihracatımızın son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, “Çünkü Avrupa’da ekonomi iyi olunca bizim de Avrupa’ya ihracatımız iyileşiyor. 
  Ortadoğu’da çok fazla sorunlar yaşanıyor maalesef çok ama buna rağmen şu anda Irak, bizim ikinci büyük ihracat pazarımız haline geldi. Birincisi Almanya ikincisi artık Irak. Önümüzdeki dönem Türkiye’nin bütün bu değişim içerisinde, bu farklı gelişmeler çerçevesinde önemli fırsatları da kullanabileceği bir dönem olacak. Türkiye’nin önümüzdeki 10-20 yıla şöyle bir bakacak olursak, pek çok uluslararası kuruluş -bunların arasında Dünya Bankası var, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü(OECD) var- Türkiye’nin tüm Avrupa’nın en hızlı büyüyecek ekonomisi olacağını söylüyor.Yapılan bütün ekonomik çalışmalar ve projeksiyonlar da bunu gösteriyor. Bu da bizler için de çok önemli bir fırsat.”şeklinde konuştu.Ekonomide çok önemli adımlar attıklarını ifade eden Babacan, 2002 yılından 2014 yılına kadar geçen sürede milli gelirin dolar bazında 3 mislinden, ihracatın 4 mislinden fazla arttığını, yolsuzlukla mücadelede önemli sonuçlar aldıklarını, gelir dağılımının düzelmesiyle ilgili çok önemli politikalar izlediklerini ve bugün Türkiye’de artık kişi başına 1 doların altında kalan nüfusun bulunmadığını söyledi. Vali Lekesiz ise, Başbakan Yardımcımız  Babacan’ın ilimize teşrifinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, teşekkür etti. Vali Lekesiz, ayrıca Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerine de ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti.Adalet Eski Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin de, ilimizde 11 yılda yatırım iklimini pozitife çevirmek için önemli adımlar atıldığını ifade ederek, “Yatırımcının bir bölgeye gelebilmesi için ihtiyaç duyacağı alt yapıyı inşa ettik. Havaalanımızı açtık, ilimizin ilçelerimizin kara ulaşımını bölünmüş yollarla sağladık, doğalgazımız geldi, Amanos tüneli ile önemli bir sinerji elde edeceğiz, barajlarımızın inşaası devam ediyor.” dedi.ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin ile HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz de konuşmalarının ardından Sayın Babacan’a ilimize özgü hediyeler verdiler.Toplantıya Hatay Milletvekilleri Mehmet Öntürk ve Adem Yeşildal, MKÜ Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder, Baro Başkanı Av. Sinan Akgöl, siyasi parti başkanları, iş dünyasının temsilcileri katıldı.