BAĞ KUR DAN AF MÜJDESİ

4.5 milyon kişinin hayatını değiştirecek olan yasa Meclis'ten geçti. Bağ-Kur'lunun borcuna af, emeklisinin borcuna ise yapılandırma geldi

BAĞ KUR DAN AF MÜJDESİ
SosyaL güvenlik sisteminde köklü değişiklikler öngören tasarı Meclis'te kabul edilirken, 4.5 milyona yakın vatandaşa müjdeli haber geldi. Liseyi bitiren 500 bin genç sağlık hizmetinden, 600 bin esnaf da primlere ilişkin borçların yapılandırılması uygulamasından yararlanacak. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu önceki gece Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Bağ-Kur'lu sigortalıların geçmişte SSK ve Emekli Sandığı'ndan kaynaklanan hizmet birleştirmelerinde, basamak farklılıkları ortaya çıkıyordu. Bu durumun alınan emekli maaş miktarını değiştirmesi gündeme gelince önlem alındı. Sigorta birleştirmesi yapmış olanların mevcut durumunun korunması kabul edildi. Sigorta birleştiren, ilk tercih ettiği basamaktan devam edecek.Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) emekli aylığı aldığı halde, esnaf veya sanatkar olarak yeniden işyeri açan ve ödemesi gereken SGK primini ödemeyenlere yapılandırma geliyor. Bu durumda olan esnaf, kanun çıktıktan sonraki 3 ay içinde başvurarak, prim borçlarını yapılandıracak. Emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam edip, emekli aylığıyla birlikte maaş da alan memurlar, bu aylıklara ilişkin borçlarını taksitlendirebilecek. Terörle mücadele ile emniyet ve asayiş nedeniyle malul kalanlar ya da Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazisi olarak şeref aylığı bağlananlar ve bunların eşleri, kamu hastanelerinden sevk almadan özel hastaneye gidebilecek ve bunlardan ilave ücret alınmayacak.1 Ekim 2008'den önceki sigortalılık süresine ait değişiklikten dolayı tahakkuk eden prim borcu, usulüne uygun olarak ödenen af, tecil, taksitlendirme ve yapılandırma uygulamalarını etkilemeyecek hale getiriliyor.SGK Yönetim Kurulu'nda, esnaf ve sanatkarlar da temsil edilecek.Lise ve dengi öğrenimlerini tamamlayıp, aynı yıl içerisinde yükseköğrenimlerine başlayan öğrenciler, 20 yaşını dolduracakları tarihi aşmamak kaydıyla, 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak.Prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur'lular, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bu konuda kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek. Bu borçlar yok sayılacak.  
BAĞ KUR DAN AF MÜJDESİ haberi 14 Ocak 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  64855 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle