Bahçeşehir Koleji ve Medeniyetler Korosundan ortak proje

İskenderun Bahçeşehir Koleji  öğrencileri  ,Antakya Medeniyetler Korosu  ile ortaklaşa gerçekleştirecekleri proje kapsamında Mayıs ayı içerisinde güzel bir konser  vermeye hazırlanıyorlar.
Bahçeşehir Koleji ve Medeniyetler Korosundan ortak proje
Yaklaşık üç aydır  Müzik öğretmenleri Burcu Çilingir nezaretinde yoğun bir çalışma ile Medeniyetler korosu’nun eserlerine çalışan Bahçeşehir Koleji Öğrencileri okul Müdürü Sefai Server Dik önderliğinde Medeniyetler evindeki koro çalışmasına katılarak hünerlerini sergileme şansı buldular.Medeniyetler evindeki sahneye çıkan öğrenciler seslendirmiş oldukları eserler ile Başta medeniyetler korosu şefi Yılmaz Özfırat olmak üzere tüm korunun beğenisini kazandılar.Bu güzel projeyi gerçekleştiren Bahçeşehir Koleji ekibini ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Özfırat:” Bahçeşehir koleji Hatay’da ki farklı medeniyetler ve farklı kültürlerden oluşan medeniyetler koromuzu kendisine örnek almıştır. Kolej yöneticilerinin  bizimle irtibata geçerek öğrencilerimize sizin gibi bir doku yapmak istiyoruz dediklerinde bizde bu projeyi benimsedik ve bu başarılı öğrencilerimizi destekleme kararı aldık.
Koromuz reperatuarından Müslüman,Hristiyan ve Musevi  dinlerine ait üç  eserimiz öğretmenleri tarafından öğrencilerine öğretildi.Bugün medeniyetler evimize yapmış oldukları ziyarette birlikte çalışma yapma şansımız oldu ve çalıştıkları eserleri dinlediğimizde ne kadar özveri ile çalışmış olduklarını gördük. Bu proje ile gelecek nesillere bu kültürün aktarılmasında çok büyük bir faaliyet yapıldığını düşünüyorum.Mayıs ayında güzel bir konserle öğrencilerimizle aynı sahnede olmanın mutluluğunu yaşayacağız.”dedi.Bahçeşehir Koleji Müdürü Sefai Server Dik yaptığı konuşmasında :”Bu anlamlı projemiz ile Hatayımızın gururu olarak gördüğümüz medeniyetler koromuzu  yavrularımızın  yaşayarak uygulamalarını istedik. Bu ilde hangi medeniyetler yaşamış ,müziğin folklorun evrensel güzelliklerini ,o kültürü yaşamaları, hissetmeleri adına  öğrencilerimiz için hazırladığımız bu proje ile  Nobel barış ödülü adaylığına kadar uzanan  koromuz ile ,birkaç parça bile olsa çocuklarımızın o havayı tenefüs etmelerini, insan haklarında müziğin evrenselliği içerisinde yansıtmak amacı ile bu proyeyi gerçekleştiriyoruz. Üç aydır proje üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir. Medeniyetler koromuzu bu güzel mekanlarında ziyaret ederek çalışmalarına bizde konuk olduk.Önümüzdeki hafta içerisinde İskenderun’a gelerek bizlerin konuğu olacaklar ve Mayıs ayı içerisinde projemizin finalinde Bahçeşehir kolejimizde Öğrencilerimiz ve Medeniyetler koromuz birlikte bir konser vereceklerdir.Başta Medeniyetler Korosu Başkanı Yılmaz Özfırat olmak üzere ,projemizde emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”dedi.
 Talip KÖLEOĞLU
Fotograflarla Hatay Editörü
        İRADE Gazetesi