BAKAN ERGİN HATAY DA

Bakan Ergin, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, dün geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden MHP İl genel meclis üyesi Şıhça Şahan'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.
BAKAN ERGİN HATAY DA
Burada okunan Kuran-ı Kerim'in ardından dua eden Ergin, daha sonra 11 Mayıs saldırısında tedavi gördüğü Adana'daki hastanede 16 gün sonra yaşamını yitiren Mustafa Kuday'ın evine de gitti. Burada yakınlarına başsağlığı dileyen Ergin, daha sonra partisinin ilçe binasına geçti.Ergin, burada yaptığı açıklamada, Reyhanlı nın çok önemli bir süreçten geçtiğini, çok elim olaylar yaşandığını ve çok canlar yitirildiğini ifade ederek, "Türkiye bulunduğu coğrafya itibariyle çok önemli bir konumda ve bu coğrafyada gerek Balkanlar olsun gerek Kafkaslar olsun gerek Ortadoğu olsun gerek Kuzey Afrika olsun bu bölge içerisinde en istikrarlı en yüksek hızla gelişen ve huzurun en yüksek olduğu bir coğrafya. Ama görüyorsunuz bu süreçte bu huzura bu gelişmeye bölgede önemli bir potansil güç oluşturan Türkiye'nin bu ilerleyişine engel olma gayretleri var. Reyhanlı patlaması bunun bir adımıydı. Ama Reyhanlılıların sağ duyusuyla sabır ve metanetle hadiselere yaklaşmasıyla önemli bir süreçte çok örnek tavır koydu Reyhanlı. Bu metanetinizden bu sağduyunuzdan bu örnek yaklaşımınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Allah sizlerden razı olsun" diye konuştu.Reyhanlı'daki saldırıyla sağlamaya çalışılan ortamın başarıya ulaşmadığını söyleyen Bakan Ergin, şöyle devam etti:
"Bu defa başka vesilelere tevessül ediliyor. Biz bu ülkede 76 milyonun huzuru için hakça bu özgürlüklerden istifade ederek huzur çerçevesinde ve barış içerisinde yaşamak iklimini kurmaya çalışan bir iktidarız. 2002 ve 2013 arasında Türkiye  Avrupa birliğiyle tam üyelik müzakereleri başlattı. Avrupa konseyinin kurucu üyesi olan Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarını yerine getirmek için çok önemli hamleler yaptı. Böylesine Türkiye 'yi daha özgür daha güçlü hukuk devletini daha muhkem hale getiren demokrasisini güçlendiren ve demokrasisini kesintiye uğratılamayacak hale getiren bir Türkiye'de ortaya atılan tezlerin tutarlılığı olmadığını görüyoruz. Hak arıyorsak özgürlük arıyorsak bunları arar iken başkalarının haklarını ihlal etmememiz gerekiyor. Hak arama özgürlüğü kutsaldır. Hak aranmalıdır. Ama ben bu hakkı arıyorum diyerek komşuma zulüm ve eziyet yapma hakkına sahip değilim. Başkalarının hukukuna saygısızlık yapma hakkım yok. Benim özgürlük alanım sizin özgürlük sınırınızın başladığı yere kadardır. Ben sizin alanınıza müdahale ettiğim anda orada huzur kalmaz, orada barış kalmaz, orada adalet kalmaz. Onun için kamu otoritesi devlet bu sınırlara tecavüzü önlemek için vardır."Hak arayışının meşru zeminin dışına çıktığı anda meşruriyetini kaybedeceğini vurgulayan Bakan Ergin, "Onun için hak aramaya evet. Evrensel hukukun gereklerini yerine getirmeye sonuna kadar evet. Ama toplumda kaos oluşturacak adımlara hayır. Çarşıda esnafın camını çerçevesini indirmeye hayır. İnsanların arabalarını yakmaya hayır. Evde ders çalışan çocuklarımızın çalışma ortamını sabote etmeye hayır. Hastaların yaşlıların nutkuna müdahale etmeye hayır. Hak arama özgürlüğüne sonuna kadar evet. Ama meşru sınırlar içerinde bu meşru sınırda bir başkasının hakkını ihlal etmesinler. Dile getirilen görüşler saygı değerdir dikkate alınmalıdır, dikkate alıyoruz" dedi.AK Parti'nin, bu ülkede çoğulcu demokrasinin tam anlamıyla yerleşmesi için gayret eden 11 yıldan beri bunun mücadelesini veren bir siyaset kurumu olduğunu belirten Bakan Ergin, bunu yaparken de milletin hukukunu korumakla yola başladıklarını söyledi.Adalet Bakanı Sadullah Ergin daha sonra Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Kaymakam Yusuf Güler, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi , AK Parti Hatay İl Başkanı İsmail Kimyeci, patlamalarda zarar gören esnafı ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu
BAKAN ERGİN HATAY DA haberi 10 Haziran 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  60040 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle