BAKAN ERGİN İN MÜZE ZİYARETİ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin teşrif ettiği ilimizde  ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’ni ziyaret etti.
BAKAN ERGİN İN MÜZE ZİYARETİ

Vali Lekesiz’in eşlik ettiği ziyarete;Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder ile diğer ilgililer katıldı. 

Şifalı bitkilerin sergilendiği odaları gezen ve ilgililerden bilgi alan Bakan Ergin daha sonra yaptığı değerlendirmede, müzenin sadece ilimizde değil Türkiye’de ilk olduğunu ifade ederek, “Çok özgün bir mekan olmuş burası. Hatay’ın, bu coğrafyanın, dağlarımızın zenginlikleri bir başka gözle görüldü. O değerler önce bizimle buluşturuldu daha sonra buraları gezip bizleri tanımak isteyenlerle buluşturulacak.” dedi.280 bitki resmi ile 220 de bitkinin yer aldığı müzede söz konusu zenginliklerin tanınmakla kalmayacağını, bir süre sonra ekonomik gelire dönüşeceğini de ifade eden Bakan Ergin, “Ayrı bir istihdam sahası, ekonomiye kaynak üreten ayrı bir ihtisas dalı olacak.
 
 
 
 Bütün bunlar hep vardı ama bunları görmek ve insanlığı hizmetine sunmak ayrı bir önem taşıyor. Müzenin yapımı ile beraber; ilimizin tarihi dokusu ayağa kaldırılıyor. Sahip olduğumuz faydalı bitkiler tanıtılıyor, ekonomiye katkı sağlıyor. Yani burada kazan, kazan, kazan formülü işliyor. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” diye konuştu. 
İl Özel İdaresi bütçesinden ayrılan ödenekle kamulaştırılan ve tarihi dokusuna bağlı kalınarak restore edilen 22 odalı eski Antakya Evi’nden dönüştürülen Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’nde; fesleğen, adaçayı, defne, kantaron, karabaş otu, hartlap, çakşır kökü, meyan kökü, taş nanesi, böğürtlen kökü, erguvan yaprağı, pelin otu, asma, hatmi gülü, ebegümeci ve ölmez çiçeği gibi tıbbi ve aromatik bitki vatandaşlara tanıtılıyor.
 
BAKAN ERGİN İN MÜZE ZİYARETİ haberi 13 Temmuz 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  30185 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle