BAKAN ŞAHİN NİN HATAY ZİYARETİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Şahin, bazı incelemelerde bulunmak ve açılışlara katılmak üzere Hatay da   Adalet Bakanı Ergin ile birlikte Valiliği ziyaret ederek Vali Lekesiz ile görüştü.
BAKAN ŞAHİN NİN HATAY ZİYARETİ
Valilik Makamı’nda gerçekleşen görüşmede basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Şahin, Bakanlıklarının 2 yıl önce yeniden yapılandığını, bu yapılanma içerisinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sosyal yardım ve sosyal hizmetin tek çatı altında birleştiği, hem idari hem de mali yönden güçlü bir bakanlığa dönüştürüldüğünü ifade ederek, “Yapılacak hizmetlerin çok daha etkin, verimli, kaliteli, hızlı olabilmesi için böyle bir yapı gerekiyordu. Bu yapı içerisinde de biz aldığımız emaneti büyük bir sorumlulukla beklentileri ve ihtiyaçları karşılamak için büyük gayret gösterdik.” dedi. Şehit yakınları ve gazilerle ilgili işlemlerin de Bakanlık tarafından yürütüldüğünü hatırlatan Sayın Şahin, “Konunun muhataplarıyla bir araya geldik, sorunları ve neler yapılabileceğini tespit ettik. Gerek Reyhanlı olayı gerekse Gaziantep’te, İstanbul’da yaşanan olaylar sonrasında terör mağduru olan vatandaşlarımızın da mutlaka bu sistemin içerisinde istifade etmesi, sosyal devlet olarak geriye kalanların mağduriyetini giderecek bir alt yapının oluşması gerektiğini gördük. Sayın Başbakanımıza raporu ilettiğimiz zaman ‘derhal gereğini yapın’ talimatı üzerine de bir yılda 2 büyük paketi çıkarttık. İstiyoruz ki kesinlikle terörle mücadelede hiçbir can gitmesin, hiçbir eve ateşe düşmesin, hiç kimse canını, evladını kaybetmesin. Bir taraftan da bunun için mücadele ediyoruz. Bu konuda da sayın bakanıma da, bu toprağın evladı olarak çok müteşekkir olduğumu ifade etmek istiyorum.” diye konuştu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ‘çok insani’ bir Bakanlık olduğunu, yoksulun, mağdurun, yetimin, yaşlının, ihtiyacı olanın, yolda kalanın Bakanlığı olduğunu vurgulayan Şahin, “Bugün de Hatay’da yerinde inceleyerek varsa taleplerin çözümü konusunu konuşacağız. Bu il herhangi bir il değil. Bu ilin çok farklı bir zenginliği var. Bu zenginliğin kesinlikle devam etmesi gerekiyor çünkü Hatay’ın huzuru ve mutluluğu Türkiye’nin huzuru ve mutluluğundan geçiyor. Bu bölgenin vatandaşlarının kendi içindeki bu zenginliği, farklı dili, farklı inancı, farklı mezhebi aynı vatandaşlık bilinciyle Devlet-Millet kaynaşmasıyla korumamız gerekiyor.
 
    
 Hiçbir ilin Medeniyetler Korosu yok ama bu ilin var. Bu kendiliğinden olan bir şey değil, bu bir süreç. Tarihten gelen oluşmuş bir yapısı var, geleceğe dair de çok güzel bir ufku var. Bu şehrin bizimle ilgili talebi neyse başımızın üzerinde yeri var.” diye konuştu. Gönül elçileri projesine de değinen Bakan Şahin, “İhtiyacımız olan şey; insanlığın öne çıktığı bir Türkiye ve bir dünya. Biz de bu duyguyu öne çıkaran bir çalışma yapalım istedik. Proje Başbakanımız Sayın Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayesinde başladı. İllerdeki performans ise Vali ve eşinin bu işi takibiyle alakalı oldu. Bu anlamda Hatay yine farkını gösterdi.”diye konuştu. Adalet Bakanı Sadullah Ergin de, ilimizde sosyal hizmetler alanında birtakım incelemeler gerçekleştireceklerini kaydederek, “Hatay’dan Antep için çok önemli adımlar attık. Antep’e yol açmak için Amanosları alttan tünelle geçiyoruz, Antep’e deniz getirmek için. Sayın Bakanımız da Hatay için ne yapabiliriz diye düşünecektir. İnşallah bugün ilimiz için çok hayırlı kararlar ortaya çıkacak.” diye konuştu.  Vali Lekesiz ise yoğun programları arasında ilimize vakit ayıran  Bakanlarımıza teşekkür etti.  Vali Lekesiz, bir süre önce yaşanan ve sadece ilimizi değil ülkemizi de derinden üzen Reyhanlı olayını hatırlatarak, söz konusu olayın hemen ardından Devletimizin derhal harekete geçtiğini başta Başbakanlığımız olmak üzere Bakanlıklarımızın, tüm kurum ve kuruluşlarımızın yaraların sarılması için birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğini kaydederek, “Zat-ı Ali’niz de ilk arayan bakanlarımızdandınız. Bakanlığınız Müsteşarını da görevlendirmek suretiyle mahallinde de incelemeler yaptırdınız. Yaralarımızın maddi manevi onarılması anlamında çok büyük yardımınızı gördük Bu vesile ile bir kez daha teşekkür ederim.”dedi.  Gönül Elçileri ve Koruyucu Aile Projesi için de Sayın Şahin’e teşekkür eden Vali Lekesiz, “Anadolu esasen bir gönül coğrafyası, Hatay’da da yüzlerce yıldır onlarca eski uygarlığın beraberindeki getirdiği ‘gönül kapılarının karşılıksız olarak karşıdakine açılmasına’ ilişkin ayrı bir güzellik var. Bu kampanya kapsamında yaklaşık 600 bin gönül elçisi resmi kayıt yaptırdı bunun yaklaşık 220 bini Hatay’dan oldu. Koruyucu Aile kapsamında da ilimiz Türkiye birincisi oldu. Devletimizin himayesi altındaki çocuklarımızın sıcak bir aile ortamına kavuşmasına yaklaşık 76 koruyucu aile 108 çocuğa sahip çıkarak destek oldu.”dedi. Vali Lekesiz, ziyaretin anısına Bakan Şahin’e ilimize özgü ipeğin üzerine defne ile işlenmiş tablo hediye etti. Bakan Ergin ve Bakan Şahin Valilik ziyaretinin ardından Antakya Belediyesi’ne geçerek Başkan Lütfü Savaş ile görüştü.