BAKANLARDAN YURT ÖĞRENCİLERİNE ZİYARET

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç  Hatay programı kapsamında Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) öğrencilerinin kaldığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Antakya Öğrenci Yurdu’nu ziyaret etti.
BAKANLARDAN YURT ÖĞRENCİLERİNE ZİYARET
Kendisini türkülerle karşılayan gençlerle hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Kılıç, daha sonra yurdun yemekhanesinde öğrencilerle bir araya gelerek bir süre sohbet etti. Üniversite gençliğine yönelik olarak yürütülen hizmetlerden söz eden Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Suat Kılıç, ‘Gençlerimiz ‘Devlet tabiî ki bizlere yurt yapacak, bizlere bakacak, burs ve kredi verecek’ diyebilirler, ben de size diyorum ki, bir de 10 sene önceki duruma bakın. Odalar 8-10-16 kişilik, yatak yok, ranza var, eski battaniyeler var, burs yok sadece kredi var, o da öyle her isteyene verilmez, 3 ayda bir verilir. Biz sizler için en iyisini yapmaya çalışıyoruz, sizler görevi devraldığınızda inşallah çok daha iyisini yaparsınız.’dedi. Gençlerin yaşam konforlarının yükseltilebilmesi için odalarında her türlü ihtiyaçlarının düşünüldüğünü ifade eden Bakan Kılıç, ‘Odalarınızda buzdolabınız var. Duş ve tuvaletleriniz de odalarınızda. Televizyon da dağıtılacaktı ancak ben bunu istemedim, çünkü televizyon izleyen bir gençlik istemiyorum, kitap okuyan bir gençlik istiyorum. Derslerinizden kalan zamanlarda kitap okumanızı istiyorum.’diye konuştu. Hatay’daki toplam yatak kapasitesinin 3 bin 800, yatırım programında olanların yatak kapasitesinin ise 3 bin 50 olduğunu hatırlatan Bakan Kılıç, ‘Yani nerdeyse var olan kadarını üzerine koymak için gayret gösteriyoruz. Hepsi de siz gençlerimiz için.’dedi.Bakan Kılıç, Türkiye genelinde 344 yurt olduğunu, yaklaşık 2 ay önce 53 yeni yurt daha açtıklarını, böylece 40 bin yeni yatak artırdıklarını da sözlerine ekledi.
Ziyarete,  Vali Lekesiz, Hatay Milletvekilleri  H.Bayram Türkoğlu, Adem Yeşildal, Mehmet Öntürk ve Orhan Karasayar, Antakya Belediye Başkanı  Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü  Prof.Dr. H.Salih Güder, ile diğer ilgililer katıldı.