BAKANLARIN HATAY ZİYARETLERİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Nihat Ergün ile Adalet Bakanı  Sadullah Ergin, bazı açılışlara katılmak üzere  ilimize teşrif ettiler.  Bakanlarımız program kapsamında  Hatay Valiliği’ni ziyaret ederek  Vali Lekesiz ile bir süre görüştüler.
BAKANLARIN HATAY ZİYARETLERİ
 Bakanlarımızı ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek ilimiz hakkında bilgi veren Vali Lekesiz, Hatay’ın; ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına çok ciddi katkılarda bulunan bir il olduğunu ve pek çok zenginliklere sahip olan ilimizin en önemli zenginliklerinden birinin de farklılıkların uyum içinde yaşaması olduğunu kaydetti.Hatay’ın bir zamanlar müstakil bir devlet iken 40 kişiden oluşan Parlamentonun kararı ile Türkiye'ye katıldığını hatırlatan Lekesiz, “40 kişilik Milletvekili içerisinde Türk, Arap, Ermeni, Hıristiyan, Sünni, Alevi vardı. 29 Haziran 1939 tarihinde oybirliği ile Türkiye’ye katılma kararı aldılar ve müstakil bir devlet olmak yerine Türkiye’nin bir ili olmayı tercih ettiler. İşte o kararı bu salonda aldılar. Memnuniyetle belirtmek isterim ki, hemşehrilerimizin o zaman ortaya koydukları o irade, birlik ve beraberlik duygusu bugün de güçlü bir şekilde devam ediyor.”dedi.Hatay, üretmeye, ilin ve ülkenin zenginliğine zenginlik katmaya devam ettiğini ifade eden Lekesiz, “Sanayi sektöründe 2000 yılının başında Türkiye’nin en büyük 500 firması içinde 4 firmamız varken son yıllarda yapılan yatırımlarla bu sayı 12’ye çıktı. Tüm bu yapılan sanayi yatırımlarında başta Zat-ı Ali’niz olmak üzere Bakanlığınızın, çok büyük desteğini görüyoruz. Bu vesile ile ilimize yaptığınız katkılarınız için ve yoğun programlarınız arasında zaman ayırarak ilimize teşrif ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.” dedi. Bakan Ergün de, Hatay’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “7500 yıllık bir geçmişi olan bir il. İnsanlığın hayat hikayesini görmek isteyenler Hatay’ı görseler, zaten insanlığın hayat hikayesinin önemli bir bölümünü görmüş olurlar.” dedi.Hatay’da var olan her şeyin şimdi bizlere ait olduğuna vurgu yapan Bakan Ergün, “Çünkü şimdi biz varız. Biz yaşıyorsak, bizden önce yaşayanların eserlerini, medeniyetlerini, güzelliklerini yaşatmamız ve korumamız ve daha da geliştirmemiz gerek. Hepsi bizim sorumluluğumuz altında. Biz bunlardan mesulüz.
 
 Zaten öyle de yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.İlimizin sanayi sektöründe de önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Bakan Ergün, özellikle demir-çelik sektöründe ilimizin Türkiye’de bir numaralı üretim merkezi olduğunu, otomotiv sektörünün en önemli unsurlarından birisi sayılan filtrenin yaklaşık yüzde 60’ının, erkek ayakkabısının yaklaşık yüzde 35’inin ilimizde üretildiğini, mobilya sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu, tarımın ve tarıma dayalı sanayinin, tarıma dayalı teknolojilerin geliştirilmesi açısından da önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti. Bakan Ergün, “Bize düşen, bundan sonraki süreçte Hatay ilimizin Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmeleri de dikkate alarak yeni yatırım alanlarının altyapısını oluşturmak, yeni bir Türkiye vizyonu çerçevesinde Hayat’ı bunun içerisine bir sanayi, kültür, turizm, tarım şehri olarak monte etmek. Çünkü bütün illerimizin kendine özgü bazı hasletleri var. O hasletleri mutlaka öne çıkartmak, Türkiye fotoğrafının içerisinde o şekliyle yer almasını sağlamak gerekiyor. Hatay’da bu açıdan büyük potansiyel var. Yeni ulaştırma projeleriyle bu potansiyel daha da açığa çıkacak. Bu projeleri de dikkate alarak Hatay’ın geleceğinde nasıl yeni ekonomik bölgeler, yeni yatırım alanları oluşturulabilir, onların planlamasını birlikte yapacağız.” şeklinde konuştu.Adalet Bakanı  Ergin de, İskenderun Körfezi’nde sanayi yatırımlarında önemli mesafe kat edildiğini şu anda çok sayıda yatırımcının yatırım yapmak istediğini ancak uygun arazi üretemediklerini ifade ederek, “Bu sorunu aşmak için; malum İskenderun ilçemiz Amanoslarla deniz arasında sıkışmış bir ilçe. Amanos Dağlarını tünelle geçerek şehrin kuzey doğusuna ulaşım projesi hazırladık. Ulaştırma Bakanlığımız bunun projesini ihale etti. Ocak-Şubat aylarında projesi bitiyor ve yapım sürecine geçeceğiz. Yaklaşık 30 km.lik tünel dahil bağlantı yolları ile beraber bir Amanos geçiş projesi hayata geçiyor. Hemen İskenderun Limanı’nın demiryolunun 20 dakika mesafesinde uçsuz bucaksız yatırım alanları oluşuyor. Türkiye’nin değişik yerlerinden yatırım yapmak isteyen sanayiciler için uygun bir bölge olacak. Başbakanlık Yatırım Ajansı ile Valiliğimizin bir çalışması var. Kuzeydoğu Hatay’da tünelle açılacak bölgeye organize tarım bölgeleri ile organize sanayi bölgelerinin tespit çalışmaları başladı, dağınık bir yapılaşma olmaması yönünde. ”dedi.Vali Lekesiz, ziyaretin anısına Bakan Ergün’e ‘ney’ enstrümanı takdim ederken, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ve Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz de ilimize özgü hediyeler takdim ettiler.Valilik Makamı’ndaki ziyarete, Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile bazı esnaf temsilcileri katıldı.
 
BAKANLARIN HATAY ZİYARETLERİ haberi 18 Kasım 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  33920 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle