BALIKÇI BARINAĞIMIZA SAHİP ÇIKALIM

Çevlik Balıkçı Barınağına yapılan eleştirilere cevap veren CHP kurultay delegesi ve aynı zamanda balıkçılık yapan kamacı basın büromuza yaptığı açıklamada şunları söyledi. “ Samandağ Çevlik balıkçı barınağı ile ilgili basında yer alan “Balıkçı barınağı özelleşti, işler durdu” açıklamasına istinaden kamuoyuna bilgi verme ihtiyacı doğmuştur.
BALIKÇI BARINAĞIMIZA SAHİP ÇIKALIM
Samandağ Çevlik balıkçı barınağı yaklaşık olarak 20-30 yıldır Kapısuyu su ürünleri tarafından işletilmektedir. Bu barınağın sanki yeni özelleştirilmesi ile ilgili bir durum söz konusu değildir. Samandağ sevdalısı olan sayın mülki amirimizin balıkçı barınağının içler acısı durumda olduğunu görüp, ta ki son 4 yıl içerisinde Kapısuyu su ürünleri kooperatifinin işletmeyi amacı dışında kullanması nedeni ile tarım il müdürlüğünün, tek taraflı, sözleşmeyi feshetmesi ve kendi bünyesine alması mahkeme sonucunda da sözleşmenin süresinin bitmesi ile tekrar ihale edilmiş olup mülki amirimizin girişimleri ile balıkçılar adına kanpren haline gelen barınakla ilgili sorunların çözümü yapılan yeni ihale sonunda çözüme kavuşmuştur. İhale sonunda “TEKEBAŞI SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ yıllık 70.000 TL bedelle 10 yıllığına kiralanmıştır.  Araştırma yapmadan kulaktan dolma bilgilerle bunu haber yapan ve aslında isteseler en yakınlarında olan bizlere sorarak bu işleyişin nasıl olduğunu öğrenip, daha sonra bu haberi tam olarak doğru bir şekilde yayınlanmasını beklediğimiz basın kuruluşumuza  Türkiye’nin bütün balıkçı barınakları, ihale yasasına göre, o bölgede mevcut su ürünleri kooperatiflerine ihale usulü, belirli bir bedel karşılığında açık arttırma yoluyla kiralanır. Kiralayan kooperatif, balıkçı barınağının gerek güvenlik, gerek temizlik, gerek aydınlatma, gerek biyolojik ihtiyaçlarının karşılanması (yapı ve benzeri) gerekse balıkçı teknelerinin liman içindeki bağlama, su elektrik gibi ihtiyaçlarını karşılama sonucunda yıllık ücret talep eder. Bu tüm Türkiye’nin balıkçı barınakları da böyledir.  Samandağ Çevlik balıkçı barınağı ile ilgili ödenen bedel tüm Türkiye’nin en pahalı balıkçı barınaklarına ödenen bedeldir.   Bu açıklamalardan sonra kamuoyunun vicdanına seslenerek bu kooperatifin yıllık gider ve gelirlerini açıklamak isterim.

  GİDERLER

1.         YILLIK KİRA: 70.000 tl

2.         İŞÇİ ÜCRETLİ: ( Mehmet Cihangir, Yasin Dağ) 2 işçi asgari ücret ve sigorta (1300 TL maaş 700TL sigorta 600 yemek) =2600 TL

2 işçi (2600x2= 5200 TL), yıllık (5200x12=64.000 TL)

3.         GÜVENLİK MALİYETLERİ: ihale şartnamesine göre kooperatifin aydınlatma ve güvenlik kameraları taktırması gerekmekte olup her ay bakımları yapılacaktır.

a)         Tüm aydınlatma ve elektrik kablo ve dağıtım panoları aylık bakım dahil 15.000 TL (elektrik faturası hariç)

b)         10 adet güvenlik kamerası ve ona ekran 17.000 TL aylık bakım ve amortismanları ortalama yılda 5000 TL

4.         YAPI: (Kooperatif binamız olmadığı halde) yapılarak wc, Banyo ve su tesisatı maliyeti 25.000 TL tekabül etmektedir.

 Şimdi bunları alt alta koyduğumuzda gider toplamı; 193.400 TL (yıllık)

=GELİRLER=

1.         Balıkçı teknelerinden alınan aidat

    32 Büyük Tekne (balıkçı) : 32x2000=64.000 TL

   25 Küçük tekne (balıkçı :25x1000= 25.000 TL

    1 adet 30 mt tur teknesi : 5000 Tl

    3 adet 20 mt tur teknesi : 3x3000 Tl = 9000 TL

    1 adet dalgıç teknesi : 1x2000 TL= 2000 TL = 105.000 TL

2.         CAFELER : milli emlak ve mal müdürlüğünün ihale şartnamesinde bu işletmeler barınak dışında bırakılmış olup bunlardan herhangi bir ücret alınmamaktadır.
3.         GİRİŞ ÜCRETLERİ: Kaymakamlığın, tarım il müdürlüğünün belirlemiş olduğu tarifeye göre giriş ücreti alınmakta olup bu ücreti almamız durumunda dahil gelirlerimiz, giderlerimizi karşılamamakta olup gerekirse biz balıkçılar kendi güvenliğimiz ve çalışmalarımız için ortak bir paylaşımla bunu karşılama düşüncesindeyiz.Balıkçı barınakları, özel araçların gezme, dolaşma yeri, gece yarılarında arabalarda alkol alıp  müziği son ses açma yeri, yüzme yeri olta atma yeri,  eğlence yeri değildir. Balıkçı barınakları, balıkçılık faaliyetlerinin engelleyecek olan her türlü davranış, iş ve işletmeleri  feshedebilecek kararlarının mülki amiri ve tarım il müdürlüğü tarafından alınmasını sağlayacak tasarrufu isteyebilecektir.
 Lütfen herkes elini vicdanına koysun ve balıkçı arkadaşlara yardımcı olsun. Bu sektör bizim ilçe için önemli bir sektör, bunu sekteye uğratmayalım. SAYGILARIMLA.