BALYOZ CİNSİ KÖPEKBALIĞI YAKALANDI

Hatay’ın Dörtyol?İlçesi Yeniyurt sahili açıklarında 3,5 metre uzunluğunda ve 170 kilo ağırlığında Balyoz cinsi köpekbalığı balıkçı ağlarına takıldı.

BALYOZ CİNSİ KÖPEKBALIĞI YAKALANDI
Dünyanın en büyük türleri arasında 15 metre boyu ile ikinci sırada yer alan Güneşlenen Köpekbalığı Büyük Camgöz (Cetorhinus maximus), organik kirliliğin yüksek olduğu denizlerde, aşırı çoğalan planktonlarla beslenerek, denizsuyunu kısmen temizleyebiliyor. Denizbilimciler, gelecekte bu hayvanlardan gerek kansere karşı elde edilecek ilaçlar yoluyla gerekse ekoturizm yoluyla yararlanıla bileceğine dikkat çekerek avcılığının kesinlikle yasaklanmasını istiyor. Balıkçı Mustafa Oktay ise ağlarına takılan bu köpekbalığı-nın ölmüş olmasından ise üzgün.Balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Mustafa Oktay önceki gün kendilerine ait tenke ile saat 22:00 sularında Yeniyurt sahili açıklarına gittiklerini ve fanyalı ağlarını denize bıraktıklarını,iki saat sonra ağlarda bir hareketlilik gördüğünü belirtiyor.
 
Oktay ilk etapta ağlarda bir yunus balığı olabileceğinden endişe ederek hızlıca ağları toplamaya başladığını, bu arada köpekbalığının sırtını fark ettiğini söylüyor. Mustafa Oktay yaptığı açıklamada;?“Ağlarımızı bıraktıktan iki saat sonra bir hareketlilik fark ettim. Yunus balığı olabileceği endişesiyle aceleyle ağları toplamaya başladım.?Bu arada köpek balığının sırtını gördüm. Fakat denizin içerisinde cinsinin ne olduğunu tam olarak anlamak mümkün değildi ve ağlara iyice dolaşmıştı. 3,5 metre boyunda ve 170 kilo ağırlığında olan balık zaten kısa bir süre sonra öldü. Denizden çıkardıktan sonra balyoz cinsi zararsız bir köpekbalığı türü olduğunda çok üzüldüm. Bu tür balıklar denizin temizlenmesine yardımcı olmaktalar. Meslektaşlarımda gelip balığı incelediler ve körfezde bu balığa ilk defa rastladıklarını ifade ettiler.” dedi.  

Sedat İSKENDEROĞLU/DÖRTYOL(Hatay),(DHA)