Barış ve kardeşlik grubu Antakya'da

Farklı ülkelere ve dinlere mensup 16 kişiden oluşan grup, Antakya'da bazı ziyaret ve incelemelerde bulundu, barış mesajları verdi.
Barış ve kardeşlik grubu Antakya'da
  Grup sorumlusu Rahip Andreas Volke, 11 Eylül 2011'de ABD'de İkiz Kulelere yapılan saldırının ardından Antakya Belediyesi Parkı'na barışı simgeleyen zeytin ağacı diktiklerini, aynı grup ile yeniden Antakya'ya gelerek zeytin ağacını ve kentte bulanan bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerini ziyaret ettiklerini söyledi.

     Çoğunluğu Almanya'dan gelen grup üyelerinin içinde Lübnan, Fas, Irak ve gurbetçi Türkler olmasına rağmen aralarında çok güzel bir diyalog geliştiğini belirten Rahip Volke, diyalog ve hoşgörünün en güzel şekilde yaşandığı Hatay'da bulunmaktan çok büyük mutlululuk duyduklarını dile getirdi.
     Volke, 2001 yılında dönemin Antakya Belediye Başkanı İris Şentürk'ün desteğiyle belediye parkına zeytin ağacı diktiklerini hatırlatarak, ''10 yıl önce dünya barışı için diktiğimiz zeytin ağacını ziyarete geldik. Bu ağaç öğrenciler için büyük anlama sahip. Umarım Antakya'da yaşanan barış ve hoşgörü ortamı tüm dünyaya hakim olur'' dedi.
     Türkiye'den de aynı düşüncelerle yola çıkan Türk öğrencilerin 2002 yılında Almanya'nın kültür başkenti kabul edilen Essen kentinde Essen Büyükşehir Gruga Parkı'na bir elma fidanı diktiklerini anımsatan Volke, bu ağacın önüne asılan bir levhaya ''Bu ağacın meyvelerinden herkes yiyebilir'' yazıldığını kaydederek, öğrencilerin bu anlamlı davranışlarının tüm insanlara örnek olması gerektiğini söyledi.

     Ekibi Antakya'da ağırlayan Rahibe Barbara Kallasch ise bu öğrencilerin Antakya'daki barış ve hoşgörü ortamından çok etkilendiğini kentte kaldıkları süre içinde havra, kilise, cami ziyaretleri gerçekleştirdiklerini kaydetti.
     Kentin önemli kültür merkezlerinin yanı sıra Antakya Medeniyetler Korosu'nun provalarını da izleme fırsatı bulduklarını belirten Rahibe Kallasch, Şanlıurfa'da Hz. İbrahim'in makamını da ziyaret etme imkanını yakaladıklarını ifade etti.