Baro Başkan ve Temsilcilerinden Lekesiz’e Ziyare

Akdeniz Baro Başkanları Toplantısı dolayısı ile ilimizde bulunan Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler ve beraberindeki heyet, Hatay Baro Başkanı Av. Sinan A. Akgöl eşliğinde Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti.
Baro Başkan ve Temsilcilerinden Lekesiz’e Ziyare

Hatay’ın, insanlığın ortak öyküsünün yaşandığı dünyadaki önemli merkezlerden biri olduğunu, Anadolu’nun ilk camisi olan ve adını da bir Hıristiyan’dan alan Habib-i Neccar Cami’nin, Hıristiyan dünyası için büyük öneme sahip St.Pierre Kilisesi’nin, dünyanın ilk ışıklandırılan Caddesi olan Kurtuluş Caddesi’nin, dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Arkeoloji Müzesi’nin ilimizde olduğunu kaydeden Lekesiz, ‘Burası ‘Önce İnsan’ diyen bir anlayışın merkezidir. Tarihi ve kültürel değerleri ve sahip olduğu tüm zenginlikleri ile sadece kendine benzeyen bir ildir.’ dedi. 

İlimizde onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış olmanın beraberinde getirdiği muhteşem bir hoşgörü ve uzlaşma kültürü olduğunu da ifade eden Lekesiz, ‘Türkiye’de hangi dilden, hangi dinden ve etnik kökenden insan varsa ilimizde hepsi de var. Yüzyıllar içerisinde oluşmuş bu derin hoşgörü ortamının sonucunda Hatay’da insanlar barış, hoşgörü ve uyum içinde yaşarlar. Bu güzel ortamın telkin ettiği güven duygusu içerisinde Hatay sokaklarında insanlar güler yüzle dolaşırlar.’diye konuştu. 

Hatay’ın 73 yıl önce müstakil bir Devlet olarak 1 yıl kadar siyasi bir ömrü olduğunu, 29 Haziran 1939’da Hatay Meclis Genel Kurulu’nun oybirliği ile Türkiye’ye katılma kararı aldığını, Meclisteki 40 kişilik Milletvekili dağılımı içinde de Türk, Arap, Ermeni, Hıristiyan, Alevi ve Sünni her kesimden insan olduğunu ifade eden Lekesiz, tüm bu tarihi olayların da, içinde bulunulan Valilik binasında gerçekleştiğini, bu tarihi özelliğinden ve öneminden dolayı binanın restore edildiğini sözlerine ekledi. 

Lekesiz daha sonra konuklarına Valiliğin ikinci katında yer alan ‘Hatay Devleti Müzesi’ni de gezdirerek Hatay tarihi hakkında bilgi verdi. 

Lekesiz, günün anısına ilimizin tarihini fotoğraflarla da besleyerek ayrıntılarla anlatan ve Valiliğimizce hazırlanan ‘Devletten Millet’e-Hatay Devleti’ kitabını Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler’e verirken, Besler de Vali Lekesiz'e Türkiye Barolar Birliği'nin plaketini takdim etti.