Başbakan Yardımcısı Atalay ın Hatay ziyareti

Atalay, Suriyelilerin kaldığı Reyhanlı'daki çadırkentte incelemelerde bulundu -Atalay: ''Türkiye'de bulunduğunuz müddetçe bütün ihtiyaçlarınızı karşılamak için büyük gayret sarfediyoruz''
Başbakan Yardımcısı Atalay ın Hatay ziyareti
Türk Kızılayı'nın kurduğu çadırkentte yaşayan Suriyelileri ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Atalay, Suriyeli kadın, erkek ve çocuklarla sohbet etti. Atalay, sohbet ettiği Suriyelilerin, diğer kentlerdeki akrabalarının yanına gitmek istediğini belirtmesi üzerine, buradaki Suriyelilerin Reyhanlı çadırkentinden daha geniş imkanları olan Kilis'teki konteynerkente gönderileceğini belirtti.
     ''Sizleri en yakın zamanda akrabalarınıza kavuşturmak için arkadaşlarımız yoğun çalışmalar yapıyor'' diyen Atalay, son günlerde artan yoğunluk nedeniyle bazı planların bozulduğunu ancak aile bütünlüklerini korumak için çalıştıklarını ifade etti.
     Atalay, Suriye'deki acımasız ortamın bir an önce sona ermesi için uluslararası camiayla Türkiye'nin üzerine düşeni yapacağını bildirerek, şöyle konuştu:
     ''Özellikle son günlerde Türkiye sınırına yakın yerlerde şiddetin arttığı görülüyor. Sizler de son günlerde gelenlerdensiniz. Kofi Annan da buraya geldi. Şimdi başka kamplarda görüşme yapıyor. Buradan ayrılmadan önce onunla da görüşme yapacağız. Bu vesileyle sizleri ziyaret etmek istedim. Geçen defa buraya uğrayamamıştım. Sınırda olup bitenleri sizlerden dinlemek istiyorum. Olaylar başladıktan sonra siz kardeşlerimiz Türkiye'ye geldiniz. Şu an sayı 25 bin civarında. Olaylardan üzüntü duyuyoruz. Türkiye'de bulunduğunuz müddetçe bütün ihtiyaçlarınızı karşılamak için büyük bir gayret sarf ediyoruz. Çocukların eğitimi için de bütün kamplarda okullar açtık.''
     Özellikle kadın ve çocuklarla yakından ilgilenen Atalay, daha sonra çadırkentteki yaralılarla görüştü.
     Çocuklara oyuncak dağıtan Atalay, incelemelerde bulunmak üzere Cilvegözü Sınır Kapısı'na geçti.