BASIN İLAN KURUMU İLK TOPLANTISINI YAPTI

 Basın İlan Kurumu ilk toplantısını kentte faaliyet gösteren yerel gazete temsilcileriyle yaptı.
BASIN İLAN KURUMU İLK TOPLANTISINI YAPTI
 Basın İlan Kurumu Hatay Şube Müdürü Murat Uçar, Atatürk Caddesi, Kızılay İşhanı'nda dün faaliyete başlayan kurumun şube binasında yaptığı konuşmada, yerel basın ile sürekli bir iş birliği içinde çalışacaklarını söyledi.
     Yerel basının kentte çok güçlü olmasının önemine vurgu yapan Uçar, ''Yapılacak iş çok fazla beraber çalışarak bütün sorunların üstesinden geleceğiz. Yeni mevzuata uyum ile ilgili atılacak adımlar konusundaki eksikleri gidermek için teşriki mesai yapacağız'' dedi.
 
     Adana Şube Müdürü Cihat Ovalı ise gazete temsilcilerini yeni mevzuatla ilgili bilgilendirerek, valiliklerin omuzlarındaki yükü hafifletmek için yakında 6 şube daha açılacağını, amacın 81 ile şube açmak olduğunu ileri sürdü.
     Gazetelerin resmi ilan almaları konusundaki hükümlerin tamamen uygulanması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:
     ''Gazetelerin yayımlama üzere aldığı bütün ilanlar, özel dernekler dışında, resmi ilan kabul ediliyor. Alınacak bütün ilanlar kurumun onayından geçmesi lazım. Bu noktadan sonra gazeteler ilan vermek isteyen bütün müşterileri Basın İlan Kurumu'na yönlendirmek zorunda. Bütün gazeteler kurumun ilan tarifesine uymak zorunda. Bayram ilanları dahil şahıs ilanları dışında bütün ilanlar kurumdan geçtikten sonra yayımlanacak''
     Ovalı, yerel gazetelere bir yıllık bir geçiş süresi tanındığını belirterek, bu dönemden sonra Basın İlan Kurumu'nun bulunduğu illerin şartlarına aynen uyum gösterme zorunluluğu olduğunu kaydetti.
 
     Yerel gazete temsilciler şu ana kadar ilan konusunda en fazla sıkıntı yaşadıkları konunun Köylere Hizmet Götürme Birimleri ve belde belediyelerin gerekli mevzuatı yerine getirmediklerini, bu konunun ele alınmasını talep ettiler.
     Toplantıya yerel yayın yapan 15 yerel gazetenin temsilcisi katıldı.