''BASININ DEMOKRASİLER İÇERİSİNDE AYRICALIKLI VE ÖZEL BİR YERİ VAR'

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, basının demokrasilerde ayrıcalıklı ve özel bir yerinin olduğunu belirtti.
''BASININ DEMOKRASİLER İÇERİSİNDE AYRICALIKLI VE ÖZEL BİR YERİ VAR'
Lekesiz, Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) tarafından ''10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'' nedeniyle düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, gazeteciliğin çağın en saygın ve en dinamik mesleklerinden birisi olduğunu söyledi.
     Demokrasinin olduğu bir yerde basının da var olacağını ifade eden Lekesiz, ''Basının demokrasiler içerisinde ayrıcalıklı ve özel bir yeri var. Basının demokrasiye büyük bir katkısı var. Gazeteciler, toplum adına bir kamu görevi yürütüyor. Bu görevi icra ederken, gazetecilerimizin de farklı görüşleri olacaktır, olmadır. Bu farklı siyasi görüşlerde hiç şüphesiz değerlendirmelere de yansıyacaktır. Bunlarda çok normaldir. Önemli olan bu değerlendirmelerin haksız karalamalarla bir zarara yol açmamasıdır'' diye konuştu.
     HGC Başkanı Yetişen de 212 sayılı yasanın gazetecilere sağlamış olduğu hakların, teker, teker ellerinden alındığını belirterek, bunları geri alabilmek için çalışacaklarını belirtti.
     Büyük Antakya Oteli'nde düzenlenen etkinliğe, CHP Hatay Milletvekili Fuat Çay, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Adalet Komisyonu Başkanı Esabil Saylak, Baro Başkanı Sinan Akgöl, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap, ile kurum müdürleri ile gazeteciler katıldı.