BAŞKAN KİMYECİ KANAL A’NIN KONUĞU OLDU

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Kanal A Televizyonunda yayınlanan Başkanlar programının canlı yayın konuğu oldu.
BAŞKAN KİMYECİ KANAL A’NIN KONUĞU OLDU
Sunuculuğunu Fatih Şahin’in yaptığı programda, Başkan Kimyeci 8 aylık icraatlarının yanı sıra, siyasi hayatından, Antakya’dan ve Antakya Belediyesi’nden bahsetti.Başkan Kimyeci sunucu Şahin’in “Antakya nasıl bir yerdir?” sorusuna yanıt vererek başladığı konuşmasında şunları kaydetti ; “ Antakya örnek alınması gereken bir Dünya şehridir. Gerçekten çok özel bir şehir. Tarihi kökleri olan bir şehir. M.Ö. 100.000 yıl öncesine ait buluntulara sahip bir şehir. Bir çok medeniyet yaşamış ve bugüne kadar aynı coğrafyada hüküm sürmüş, 18 kavime farklı dinlere, farklı dillere ev sahipliği yapmış bir şehir. Bu dünyada ilklerin olduğu bir şehir. St. Pierre Hıristiyan kelimesinin ilk kullanıldığı ve dünyanın ilk mağara kilisesidir. Habib-i Neccar Camii Anadolu’nun ilk camisidir. Nitekim Kuran-ı Kerim’de Yasin suresinde Habib-i Neccar’dan bahsedilir. Oradaki rivayet aynen ifade edilmiştir. Havramızın öyle bir özelliği var ki tarihi bir Antakya evi içerisinde kurulu, içinde ceylan derisi üzerine el yazısı ile yazılmış 500 yıllık bir Tevrat bulunuyor.
 Katolik kilisemiz ise bir cami ile duvar duvara. Farklı inançların bir arada olduğu bir yer Antakya’mız. Dünya’da ilk olimpiyatlar şehrimizde yapılmış. Dünya’nın ilk ışıklandırılmış caddesi yine şehrimizde bulunuyor. Tabi bunların yanı sıra damak zevki ve mutfağı da zengin bir şehir.”Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Antakya Belediyesi icraatleri hakkında ayrıntılı bilgiler verdiği konuşmasının devamında şehir genelinde yürütülen temizlik, park ve yeşil alanların bakımı, cadde ve sokaklarda yapılan bakım, onarım, parke döşeme ve asfaltlama çalışmalarının yanı sıra eğitime verilen desteklerden, tiyatro gibi sosyal hizmetlerden bahsetti. 2015 – 2019 stratejik planını da anlatma imkanı bulan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya Belediyesi’nin önündeki süreçte gerçekleştirmeyi planladığı hizmetlerin projelerini de görsel olarak sundu.Başkan Kimyeci programın sonunda, Antakya’nın çok önemli bir şehir olduğunu ve yerli yabancı herkesin mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini bir kez daha ifade ederken, programa emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.