BAŞKAN SAVAŞ 42 ÜLKEDEN TEMSİLCİLERİN YER ALDIĞI ZİRVEDE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde, Uluslararası İşbirliği Platformu’nun  İstanbul’da düzenlenen “3.Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi’ne” Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, konuşmacı olarak katılım gösterdi.

BAŞKAN SAVAŞ 42 ÜLKEDEN TEMSİLCİLERİN YER ALDIĞI ZİRVEDE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde, Uluslararası İşbirliği Platformu’nun (UİP) düzenlediği, “3.Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi” (13-14-15 Aralık, 2012) İstanbul Çırağan Sarayı’nda, Avrupa, ABD, Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Körfez Ülkeleri, Türki Cumhuriyetleri ve Balkanlardan 42 ülkenin katılımıyla gerçekleştirildi. Dünyanın gözünü İstanbul’a çeviren zirve, siyaset, dış politika, enerji ve ekonominin liderlerini bir araya getirdi.
            Kıtalararası bir köprü niteliği taşıyan İstanbul’da 3. kez düzenlenen Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi, 42 ülkeden İstanbul’a gelen dünya liderlerini ağırladı.

            Zirveye Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri, Kafkaslar, Kuzey Afrika ve Balkan Ülkeleri’nin temsilcileri katılım gösterdi.Zirveye canlı telekonferans bağlantısıyla katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “3 yıldır bu girişime destek veriyorum. Her geçen gün bu zirvenin daha da önem kazandığını ve kurumsallaştığını görmekten de büyük bir memnuniyet duyuyorum” dedi.3.İstanbul Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi’nin açılışına telekonferans ile katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Küresel güç dengesinin sıklet merkezi haline gelen Avrasya bölgesinde hayata geçireceğimiz başarılı iş birliği mekanizmalarının, daha iyi işleyen yeni bir küresel düzen için müşahhas bir örnek teşkil edeceğine inanıyorum” dedi.Zirveye katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise yaptığı konuşmada, 3.Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi’nin yeni dünya düzenin daha iyi anlaşılması ve ülkeler arasında işbirliğinin artırılması konusunda büyük etkisi olacağını belirtti.İstanbul Swiss Otel’de düzenlenen zirvenin ilk gününde oturum başkanlığını Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Eş Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Kadir Topbaş’ın yaptığı “Kentsel Dönüşüm Ülkeleri de Dönüştürür mü?” konulu oturuma Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş konuşmacı olarak katılım gösterdi.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, zirve oturumunda yaptığı konuşmada; Kentsel Dönüşüm, Kentsel Dönüşüme Konu Olan Alanlar, Kentsel Dönüşüme Neden İhtiyaç Duyulmuştur?, Amacı, Kentsel Dönüşüm Yöntemleri, Başarılı Kentsel Dönüşüm Projelerinin Özellikleri, Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Projelerinde Ele Alınabilecek Öncelikli Konular, Kentsel Dönüşümün Ülke Bazındaki Etkileri, Antakya’da Suriyeli Muhacirler, Kentsel Dönüşüme Etkileri ve Sonuçları konu başlıklarında katılımcılara detaylı bilgiler sundu. İstanbul’da gerçekleşen zirvede Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Eş Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Kadir Topbaş, zirveye katkılarından ötürü Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a teşekkür plaketi sundu.
 
Oturumda ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Filistin Gazze Belediye Başkanı Rafiq S. T. Mekky,  Lübnan Beyrut Belediye Başkanı Dr. Bilal Hamad, Irak Bağdat Belediye Başkanı Abdalhussain Nassar Khamat AL-Morshedı,  Yeniköy Turizm İşletmeleri  ve Yatırım A.Ş Başkanı Dr. Nihat Kandaloğlu birer konuşma yaptılar. Zirvenin açılışında UİP İcra Kurulu Başkanı Prof.Dr. Kerem Alkin, UİP Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Coşkun, TOBB Başkanı ve UİP Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı ve UİP Yüksek İstişare Kurulu Eş Başkanı Mehmet Büyükekşi, Kral Faysal Araştırma ve İslami Çalışmalar Merkezi Başkanı Prens Turki Al Faysal Al Saud da birer konuşma yaptılar.Zirvede Ortadoğu, Afrika ve Orta Asya ülkeleri ile Türkiye arasındaki stratejik işbirliği sürecine sürat ve etkinlik kazandırmayı amaçlayan 'Küresel Düzenin Yeniden Yapılandırılmasında Avrasya’nın Potansiyeli' ana temalı 3. Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi’nde, 'Uluslararası siyasi düzende kördüğüm aşılabilecek mi?', 'Bu arenada yeni küresel aktörler kim olacak?', 'Paranın kaynağında oyunun kuralı yeniden mi yazılıyor?' gibi sorulara yanıt arandı.