BAŞKAN SAVAŞ GADİR HUM BAYRAMINI KUTLADI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ehlibeyt Kültür ve Dayanışma Derneği (EHDAV) tarafından düzenlenen Uluslararası Gadir Hum Bayramı ve Kardeşlik Konferansı’na katıldı. Başkan Savaş yaptığı konuşmada önemli mesajlar verirken, konuşma büyük alkış aldı. 

BAŞKAN SAVAŞ GADİR HUM BAYRAMINI KUTLADI
Antakya Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen konferansa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş,  CHP Hatay Milletvekilleri Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz, Mehmet Ali Ediboğlu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu,  Hatay Valisi Ercan Topaca, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu, MHP Hatay İl Başkanı Adnan Akdaş, BBP Hatay İl Başkanı Nevin Zeytineli, sivil toplum kuruluşu temsilcileri Hatay’dan ve yurt dışından gelen din temsilcileri, ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.  Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konferansta yaptığı konuşmada; “Ben çok şanslı biriyim sayın valimde öyle Hat ay'ın tüm yöneticileri de öyle çünkü sizin gibi çok değerli bir buçuk milyon insanla birlikte geleceğe emin adımlarla gidiyoruz. Ne mutlu ki bana böyle bir şehrin belediye başkanıyım ve ne mutlu ki bana sizlerle birlikte çocuklarımıza ve torunlarımıza böyle bir şehir bırakacağız. Hepimiz yüce rabbimizin kullarıyız. Hz. Ali'yi hepimiz seviyoruz Hz. Ali peygamberimizin damadı hepimizin sevdiği Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'in babası sevgili peygamberimizin ifadesiyle ilim beldesinin kapısı bunu tüm Müslümanlar gibi bende seviyorum. Şunu biliyoruz ki sevgili peygamberimizi seven ehlibeytini de sever. Biz sevgili peygamberimizi seviyoruz Ehlibeytini'de seviyoruz. Bu coğrafyada bin yıldır kardeşlik hüküm sürüyorsa sevgi bağları sürüyorsa birlik ve beraberli hüküm sürüyorsa bunda ehlibeyt sevgisi olanların katkısı var. Birlik ve beraberliği tesis edemeyen hiç kimse baki kalamaz. Bu nedenle biz hangi mezhebe mensup olursak olalım islama inanıyorsak kuranı-kerime inanıyorsak peygamberimize inanıyorsak ve en önemlisi Allah'a inanıyorsak birlik ve beraberliği tesis etmek zorundayız çünkü islam barış ve kardeşlik dinidir. Ben beş buçuk yıldır belediye başkanlığı yapıyorum samimi söylüyorum Hatay'ımla gurur duyuyorum. Burda ki tüm renklerimizle gurur duyuyorum. Allah hepsinden razı olsun.
 
 Bizim her şeyimiz bir, geçmişimiz bir geçmişte birlikte gazi olduk Dumlu pınarda Çanakkale'de Sakarya'da birlikte şehit olduk koyun koyuna yattık. Allah hepsinden razı olsun. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Herkes gibi bende bazı şeylerden rahatsızım bizim dinimiz islam dini barış dinidir hoşgörü sevgi dinidir. Sevgili peygamberimizde her konuşmasında sevgiden hoşgörüden bahsetmiştir. Ondan sonraki sahabeleri de aynı yolda devam etmiştir. Hatta Anadolu'da bizlerin yerleşik hayata geçmesini sağlayan horasandan gelip hocamız Ahmet Yesevi'de Mevlana'da bundan sevgiden kardeşlikten bahsetmiştir. Hacı Bektaş velide bir olalım iri olalım diri olalım demiştir. İri olmadığımız müddetçe bizi yutarlar.  Birbirimizin kokusunu hissedeceğiz ve fitneyi engelleyeceğiz. Hepimizin yapması gereken budur. Bu şehir bugüne kadar bunu hep yaptı. Etrafında ki bütün yangına rağmen birlik ve beraber olmayı başardı. Cilvegözün’de Reyhanlı’da Antakya'da toplam yetmiş şehit verdik. Birinde onbeş birinde elliiki tane burdada üç şehit verdik. Hepsi bizim canımızdır hepsini rahmetle anıyoruz.  Alevi'siyle sunni'siyle Hatay bütün şehitlerini bağrına bastı. Bu süreçte kimse birbirine kör çakı bile çekmedi bu bizim büyüklüğümüzü gösteriyor. Bu bizim kardeşliğimizi gösteriyor. Ben buradaki tüm renklerle gurur duyuyorum hepsi bizlerin zenginliğidir. Herkes bu şehre bu topraklara güzellik ekti birlik ve beraberlik ekti. Bu kardeşlik topraklarında hep birlikte birbirimize sarılarak geleceğe gitmek zorundayız yoksa bizi parçalayıp bölüp yutmak isteyen birçok unsur var. Biz burada kurban bayramımızı ramazan bayramımızı alevi kardeşlerimizin Ğadir-Hum bayramını Musevi kardeşlerimizin Hamursuz bayramını Hıristiyan kardeşlerimizin paskalya bayramını kutluyoruz. Hep birlik ve beraberlik içinde kutluyoruz. İnanın hiç bir şehirde böyle bir ortam yoktur. Bu şehrin özelliği bu bu güzelliği devam ettirmek herkesin boynunun borcu herkesin kulluk görevidir. İslam adına İslama yakışmayan hareketleri de kınayacağız. İslamda katletmek yoktur öldürmek yoktur. Hiç bir mezhep bunları kabul etmez bizde kabul etmiyoruz. Tüm bu duygu ve düşüncelerle tüm kardeşlerimizin Ğadir-Hum bayramı mübarek olsun diyorum” dedi.