Bayezıd-i Bistami Türbesi'nde Restorasyon çalışması

 Vali  Lekesiz, Kırıkhan ilçemizde bulunan ve restorasyon ile bambaşka bir çehreye kavuşan Bayezıd-i Bistami Türbesi'nde incelemelerde bulundu.
Bayezıd-i Bistami Türbesi'nde Restorasyon çalışması
Gerçekleşen incelemelerde Vali Lekesiz’e, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Kırıkhan Kaymakamı Halil Uyumaz, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Vakıflar Bölge Müdürü Ali Kaya ve diğer ilgililer eşlik etti. Vali Lekesiz, Anadolu insanının beslendiği önemli kaynaklardan biri ve önemli bir kültür mirasımız olan yapının fiziksel şartlarının restorasyon öncesinde rahatsızlık verici bir durumda olduğunu ifade ederek, “Buranın gerek inanç dünyamızdaki gerekse kültürel anlamda önemi göz önüne alındığında restore edilmesi büyük önem taşıyordu. Burayı ele alırken günübirlik yaklaşımlarla ele alırsak hiçbir şekilde sorunu çözmemiş ve sorunu geleceğe havale etmiş olurduk. O halde çevresiyle, park yeriyle, kurban kesim yerleriyle bir bütün olarak ele almakta yarar vardı ve biz de öyle yapmaya çalıştık.” dedi.Kurumsal sahiplenmenin önemine de dikkat çeken Lekesiz, “Restorasyon çalışmaları kadar, buranın korunması da çok önemli. Buraya kurumsal sahiplenme de getirip kalıcı şeyler bırakmak istiyoruz.” dedi.Türbenin yakınlarında bulunan ve mülkiyeti hazineye ait olan tepe üzerinde 1000 kişilik cami ve 70 kişilik Kuran Kursu binasının yapılacağını da söyleyen Lekesiz, restorasyon çalışmaları kapsamında şu ana kadar yapılan çalışmaları ise şöyle sıraladı:“Sanduka ve minberin ahşap imalatı tamamlanarak, türbeye montajı yapıldı. Türbe içindeki alçı mihrap açılarak orijinal moloz doku ortaya çıkarıldı ve kireç harçla derzlendi. Türbenin çile odasının havalandırma bacası açılarak tamamlandı.
 
Tezhip süsleme, hat yazılı tablolar tamamlanarak türbe duvarlarına asıldı. Halılar yenilendi. 2 adet gölgelik türbenin girişindeki avluya monte edildi. Türbe içerisine kitaplık konuldu. Türbeye çıkış alt yolun istinat duvarı ile yol dolgusu yapıldı. İlk girişteki köprü genişletildi. İstinat duvarı üzerindeki metal korkuluk yapıldı. Kurban kesim yeri, iki adet sosyal konut ve mutfak ve tuvalet-abdest alma yeri, kamelyalar tamamlandı. Yaklaşık 50 araç sığacak otopark yerlerinin hafriyat ve tesviye işlemleri yapıldı. Kurban kesim yeri önündeki kamelyalar ile istinat duvarı üzerindeki korkuluk çalışmaları tamamlandı. Lojman, kurban kesim yeri, mutfak yeri, wc-abdest alma yerleri arasındaki saha yağmur suyu tahliye kanalı, küp bazalt döşeme, andezit bordür imalatları yapıldı. Yol kenarındaki şevli alanlara moloz taş duvardan tahkimat yapıldı. Erozyon kontrolü ve peyzaj çalışmaları kapsamında ağaçlandırma, çiçeklendirme ve bunların damla sulama sistemleri yapıldı.