BAYRAM NEDENİYLE ÇARŞILAR HAREKETLENDİ

RAMAZAN BAYRAMI NEDENİYLE HATAY'DA BULUNAN TARİHİ UZUN ÇARŞI'DA SATIŞLARIN YÜZDE 50 ARTTIĞI BİLDİRİLDİ
BAYRAM NEDENİYLE ÇARŞILAR HAREKETLENDİ
Ramazan Bayramı nedeniyle Hatay'da bulanan Tarihi Uzun Çarşı, en hareketli günlerini yaşamaya başladı.
     Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve oruçlar nedeniyle uzun zamandan bu yana durgunluk yaşanan çarşıda esnaf, bayramın gelmesinin nimetlerini topluyor.
     Ayakkabıcılar Çarşısı Yardımlaşma Derneği Başkanı Ömer Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uzun Çarşı'da 1500'ün üzerinde mağaza bulunduğunu söyledi.
     Sıcaklar ve oruç nedeniyle çok sayıda esnafın siftah yapamadan kepenk kapattığını ifade eden Gürbüz, Ramazan Bayramı nedeniyle durgunluğun yerini hareketliliğe bıraktığını kaydetti.
     Vatandaşların bayram alış verişi nedeniyle çarşıya gelmeye başladığını vurgulayan Gürbüz, ''Bayram nedeniyle alış veriş merkezlerinde satışlar yüzde 50 arttı. Bir süredir kan ağlayan esnafın yüzü bayramla birlikte satışların artmasıyla gülmeye başladı'' diye konuştu.
     Sezon sonu olması nedeniyle ürünlerin fiyatlarında yüzde 50'le varan indirimlerin bulunduğunu ifade eden Gürbüz, bunun da vatandaşları cezbettiğini kaydetti.
    
     -SURİYE'DEN GELENLEN -
    
     Sınır ötesi bayramlaşma nedeniyle bu yıl Suriye'den gelecek olanların sadece yüzde 25'inin Hatay'da kaldığını belirten Gürbüz, geri kalanların Adana, Mersin gibi kentlere gittiğini söyledi.
     Hatay'da Suriyelilere hitap edecek büyük mağazaların bulunmadığını, ayrıca konaklamada sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Gürbüz, şöyle devam etti:
     ''Hatay, alt yapı eksikliği nedeniyle eline gelen nimeti Adana ve Mersin'e kaptırıyor. Bayramlaşma için Hatay'a gelenlerin sadece yüzde 25'lik kısmı burada kalıyor. Parası olanlar beş yıldızlı otellerin bulunduğunu kentleri tercih ediyor. Bu da bizim için büyük bir kayıp. Elimize gelen fırsatları bu şekilde kaçırıyoruz.''