''BAYRAMLARI SADECE YAKIN ÇEVREMİZLE DEĞİL, İLGİYE VE DESTEĞE MUHTAÇ HERKESLE PAYLAŞMAK GEREKİR''

KURBAN BAYRAMINA DOĞRU -VALİ LEKESİZ
''BAYRAMLARI SADECE YAKIN ÇEVREMİZLE DEĞİL, İLGİYE VE DESTEĞE MUHTAÇ HERKESLE PAYLAŞMAK GEREKİR''
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, bayramları sadece yakın çevrelerle değil, ilgiye ve desteğe muhtaç herkesle paylaşmak gerektiğini belirtti.
     Lekesiz, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, bayramlarda iyiliklere ve güzelliklere yönelmek gerektiğini, anlamlı günde yardımlaşmanın ve dayanışmanın öneminin artarak hatırlandığını kaydetti.
     Özel günleri hep birlikte kutlamak gerektiğine dikkat çeken Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Manevi yönden büyük değeri olan bayramları sadece yakın çevremizle değil, yoksullarla, öksüz ve yetimlerle, yaşlılarla, kimsesiz, darda olan vatandaşlarımızla, kısaca ilgiye, desteğe muhtaç herkesle paylaşmak gerekir. Toplumsal birlikteliği sağlayan değerlerin hatırlandığı, güzelliklerin ve iyiliklerin yoğun olarak yaşandığı Kurban Bayramını karşılamanın mutluluğu içindeyiz. Öteden beri bu özel günlerde, güzel Hatay'ımızın güzel insanlarında her zaman var olan birlik ve beraberliğin devam ettirileceğine, daha çok çalışarak ilimizin gelişiminde daha da ileriye götürüleceğine, bir huzur ve güven şehri olmaya devam ettirileceğine inancım tamdır.''
    
     -REKTÖR PROF. DR. CANDA-
    
     Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, Tüm vatandaşların birlik ve beraberliğinin yardımlaşma, ve dayanışma duygusunun en üst düzeye çıktığı müstesna günlerden biri olan Kurban Bayramını idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
     Bayramın, sevgi ve hoşgörünün doruğa çıktığı, küskünlüklerin unutulduğu, devlet-millet kaynaşmasının sağlandığı ve insanların memnuniyetlerinin esas alındığı özel günler olduğunu belirten Canda, üniversite adına, tüm Hatay halkının, öğretim elemanlarının, öğrencilerin ve personelin bayramını kutladı.
    
     -MÜFTÜ SİNANOĞLU-
    
     Hatay İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu ise, bayramda kurban kesmenin, sahip olduklarımızı fakir ve ihtiyaç sahipleriyle paylaşmanın tadına varma fırsatı, katılaşan kalplere, hayatın ve varoluşun anlamını unutan zihinlere öze dönüş çağrısı içeren bir hikmetler bütünü olduğunu ifade etti.
     Sinanoğlu, mesajını şöyle sürdürdü:
     ''Ancak, kurban ibadetinin yerine getirilmesi kadar onu ifa ederken gözetilmesi gereken ilkeler ve amaçlar da önemlidir. Mesela, keseceğimiz hayvanları iyi seçmeliyiz. Kurbanlık küçükbaş hayvanların bir yaşını, büyükbaş hayvanların ise iki yaşını tamamlamış olduğuna, sağlıklı ve tüm organlarının sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Kurbanlara eziyet etmeden, kapalı, uygun olan ve ilgililerce tespit edilmiş olan 'Kurban Kesim Yerlerinde' kurbanları ehliyetli kişilere kesim yaptırmalı, çirkin görüntülere ve çevre kirliliğine meydan verilmemelidir.