BDP'Lİ BİR GRUP KADIN DÖRTYOL'DAKİ TÖRE CİNATETİNİ KINADI

 - Hatay'ın Dörtyol ilçesinde, evden kaçarak evlendiği kocasının terk etmesi üzerine çocuğu ile baba evine sığınan Ceylan Soysal'ın aile meclisi kararıyla öldürülmesini protesto eden BDP'li bir grup kadın, Soysal'ın mezarını ziyaret ederek karanfil bıraktı.
BDP'Lİ BİR GRUP KADIN DÖRTYOL'DAKİ TÖRE CİNATETİNİ KINADI
 BDP Kadın Kolları üyeleri, Dörtyol'daki töre cinayetini protesto etmek amacıyla Ceylan Soysal'ın Özerli Mahallesi'ndeki mezarını ziyaret etti. Gruptakiler, daha sonra Soysal'ın mezarına karanfil bıraktı.
     BDP Hatay İl Kadın Kolları Yöneticisi Fatoş Yener, yaptığı açıklamada, töre cinayetlerini planlayanları lanetlediklerini belirterek, gereken önlemlerin alınmasını istedi. Adalet Polas ise Kürtçe yaptığı konuşmada töre cinayetlerini kınadı.
 

     Dörtyol'un Özerli Mahallesi Askeri Sokak'ta, 18 Temmuz Pazartesi günü gece saat 22.00 sıralarında işlenen cinayette, henüz 19 yaşında olan Ceylan Soysal, kaçarak evlendiği kocasının yanından ayrılarak, çocuğu ile birlikte geldiği baba evinde tabancayla vurularak öldürülmüştü.
 
 
 
 

     Cinayetin ardından Ceylan Soysal'ın ölümünden sorumlu tutulan babası Mehmet Hicri (41), erkek kardeşi Emrah Hicri (17), amcaları Halil Hicri (30), Ahmet Hicri (38), Ramazan Hicri (25) ve ailenin yakını olduğu belirtilen Ali Güneş (19) tutuklanmış, anne Sebiha Hicri (38) ise ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.