BEDİİ SABUNCU ORTAOKULUNDAN BİR İLK

2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı'nın sonuna yaklaşılırken, Bedii Sabuncu Ortaokulu öğrencileri de proje ödevlerini tamamlamaya başladılar.

BEDİİ SABUNCU ORTAOKULUNDAN BİR İLK
Bedii Sabuncu Ortaokulu öğrencileri tarafından, Hatay’da ilk defa gerçekleştirilen Sosyal bilgiler dersi sergisinde, okulumuz Sosyal Bilgiler Öğretmeni Selvi SARIGÜL öğrencilerin yaptığı performans ve proje ödevlerinden oluşan sergi düzenledi. Sosyal Bilgiler öğretmeni Selvi SARIGÜL rehberliğinde öğrenciler tarafından dönem boyunca özenle hazırlanan sergi tarihimizi gururlandıran İstanbul’un Fethi, Çanakkale savaşları, Kurtuluş savaşını anlatan maketlere, doğal güzelliklerden, tarihi eserlere kadar birçok projenin yanı sıra, Atatürk’e yazılan mektuplardan  oluştu.Sergi açılışı İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halil SARI,  Okul Müdürü Vahap ZEYTİNELİ, okul yöneticileri ve ilgili öğretmen tarafından yapıldı. “Okul Müdürü Vahap ZEYTİNELİ Öncelikle bu sergiyi hazırlayan okulumuz öğretmeni Selvi SARIGÜL’e ve emeği geçen tüm öğrencilere teşekkür ederek proje çalışmalarının öğrencilerin zihin duvarına tutturulmasında yardımcı olan bir kanca olduğunu belirterek, şunları ifade etti. Bu projelerle sosyal bilgiler dersi çok eğlenceli ve zevkli bir hale getirilebiliyor. Sonuçta muhatap olduğumuz kişiler çocuklar. Çocuklar eğlenmeyi ve oyunu severler.
 Bu noktada öğrenmenin kalıcı hale gelmesi için bu tür proje çalışmalarından etkili bir şekilde yararlanılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca insan ilişkileri, yardımlaşma, konuşma, bilgi edinme, deneyim kazanma, anlaşma, uzlaşma, paylaşma, kendini ifade etme, kurallara uyma, takdir etme becerilerini geliştirdiği gibi, zihin ve dil gelişimini de etkiler. Düşüncelerini arkadaşlarına anlatarak ekip ve takım olmalarını ve sosyalleşmelerini sağlar.Çocukların gelişimlerinde en önemli faktörlerden biri bu çalışmalardır. Çocuklar oyun yoluyla yaşam becerilerine hazırlanır ve hayatı öğrenirler. Oyunla öğrenme insan ilişkileri, yardımlaşma, konuşma, bilgi edinme, deneyim kazanma, duygusal ve sosyal gelişimi etkilediği gibi zihin ve dil gelişimini de etkiler. Düşüncelerini arkadaşlarına anlatarak ekip ve takım olmaları ve sosyalleşmeleri sağlanır.Serginin düzenlenmesinde emeği geçen Öğretmenimiz Selvi SARIGÜL ve Öğrencilerimize teşekkür eder, bu güzel eserlerinden dolayı kutlar, sevgilerimi sunarım. dedi”İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halil SARI: Böylesine güzel, böylesine anlamlı eserlerin ortaya çıkmasından büyük memnuniyet duyduğunu, bu faaliyetlerin yaygınlaştırılması gerektiğini, öğrenmenin kalıcı olması adına  bu tür örneklerin önemli olduğunu, yaparak görerek öğrenen çocukların kolay kolay bu bilgileri unutmayacağını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.Tüm okul Yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencileri sergiyi gezerek çok beğendiklerini ifade ettiler. Çalışma sergiyi gezen okul velilerinin de büyük beğenisini kazandı. Ayrıca sergiyi gezen, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İsmail ALICI Bey de Hatay’da yaşanan bu ilkten memnuniyet duyduğunu bu tür faaliyetle ilk kez karşılaştığını, devam etmesini diledi.