Beyaz Melekleri Minik Ellerle Buluşturan Proje

Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu’nun ve Doğu  (DOĞAKA) SODES projesi kapsamında 2013 Temmuz ayında imzalanan protokolle yürüttüğü ‘’Hayata Dokunan Terapötik Oyuncaklar’’ projesi Tanıtım Toplantısı düzenlendi.

Beyaz Melekleri Minik Ellerle Buluşturan Proje
Düzenlenen tanıtım toplantısına, Rektör Vekili Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Gözübenli,Ovakent Belediye Başkanı AbdulşükürMert,Hatay Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr.Şana Sungur,Hatay Esnaf Odaları Birlik Başkanı Kadir Teksöz,Esnaf veSanatkârlarKredi KooperatifBaşkanı Sabit Teksöz,DOĞAKAUzmanları ve beraberinde birçok akademik personelle geleceğin beyaz melekleri katıldı. “Hayata Dokunan Terapötik Oyuncaklar” projesinin tanıtımını yapan Proje Koordinatörü Dr. Emel Teksöz’ün konuşmasıyla başlayan toplantıda Teksöz hemşirelik eğitiminde,sağlık ve hastalık konusunda teorik bilgi alan öğrencilerin bu bilgileri vakalar üzerinde görerek ve uygulayarak deneyim kazanacaklarını ifade etti.Her dersin zorluklarının olduğunu dile getiren Teksöz, bu derslerin çocuk sağlığı ve hastalıkları üzerin olduğunda zorlukların katlanarak arttığını belirtti. Hemşirelik öğrencilerinin sahada çalışma şartlarından da bahseden Teksöz, çocuk ile hemşirelik öğrencilerini sahada buluşturan ve çocuğu kendi dünyasında tanıyarak çözümleri kendi yaşam şartlarına göre planlama olanaklarının kısıtlı olduğunu kaydetti.
 
 Dr. Emel Teksöz, çocuk sağlığı ve hastalıkları hemşireliğindeki uzmanlık eğitimi boyunca çocukların yaşam kalitesini arttırıcı çalışmaları incelediğini ifade ederek hemşire adayları ile onlara ihtiyaç duyan minik elleri nasıl birleştiririm diye düşündüğünü ve çocukların hayatına dokunan çocuk hemşireliğinde kullanılan özel bir tekniği kullanarakhayata dokunan terapötik oyuncaklar projesini geliştirdiğini ifade etti. Ova kent Belediye Başkanı AbdulşükürMert iseMustafa Kemal Üniversitesi’nin böyle bir projeyi Ovakent’te yürütmesinden dolayı yaşadığı heyacanı ve mutluluğu ifade ederek,Afganistan’danTürkiye’ye gelen ÖzbekTürkleri’nin yerleşim yeri olan Ovakent’ekucak açan Türkiye’ye, üniversitelerine, sivil toplum örgütlerine teşekkürlerini sundu. MKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hüseyin Gözübenli de Mustafa Kemal Üniversitesi olarak Hatay İlinin ve ülkenin gelişmesi için en iyi hizmet anlayışıyla sürekli gelişen ve büyüyen bir üniversite olma yolunda hızla ilerlediklerini dile getirdi. Gözübenli,sosyal sorumluluk adına yapılan projelerin kendileri için çok büyük değer taşıdığını ve iyi yürekli,duyarlı insanların bir araya geldiğinde neler başarabileceğinin kanıtı olan bu projenin benzer projelerle desteklenmesi ve süreklilik kazanması hususunda çaba harcayacaklarının altını çizerek projeye katkı sağlayan DOĞAKA’ya teşekkür etti. Program, oyuncak müzesi gezisi ve kokteyl ile son buldu.