BİLGİ ÇAĞI BERABERİNDE HEM AVANTAJLARI HEM DE SORUNLARI GETİRDİ

''KADIN İSTİHDAMININ DESTEKLENMESİ HİBE PROGRAMI'' -HATAY VALİSİ LEKESİZ: -''BİLGİ ÇAĞI BERABERİNDE HEM AVANTAJLARI HEM DE SORUNLARI GETİRDİ''
BİLGİ ÇAĞI BERABERİNDE HEM AVANTAJLARI HEM DE SORUNLARI GETİRDİ
HATAY - Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, bilgi çağının beraberinde hem avantajları hem de sorunları getirdiğini söyledi.
     Lekesiz, Samandağ ilçesi Çevlik Almina tesislerinde, ''Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı'' kapsamında düzenlenen ''Samandağ Turizm Sektöründe Kadın İstihdamını Geliştirme Projesi'' (SAKİP) isimli projenin açılışında yaptığı konuşmada, toplumda kadının önemine değindi.
     21. yüzyılın farklı bir yüzyıl olduğuna dikkati çeken Lekesiz, şöyle konuştu:
     ''İhtiyaçlar değişti, hayat standartları üst seviyeye geldi. Dizginlenmeyen merakın ve ihtirasın beraberinde getirdiği külfetler vardır. Bilgi çağı beraberinde hem avantajları hem de sorunları getirdi. Bu gelişmeler dolayısıyla birbirine bağlantılı olarak artan bir dünyada yaşıyoruz. Dünya artık birbirini görüyor. Toplumdan gelen baskı idareyi denetliyor ve hizmetlerin daha kaliteli olmasını sağlıyor. 20 yıl öncesine göre giderlerimiz artmış, gelirlerimiz de azalmıştır. Yönetim birimleri olarak da gelirlerimizi artırmamız gerekmektedir. Mevcut imkanlarla hizmet vermek düzeyinden ulusal ve uluslararası düzeyde projeler üretmek suretiyle bu gelirleri sağlamamız gerekir. Dünyada bu konuda fazlasıyla kaynak vardır. Eğer bu yok ise zenginlikler hiçbir şey ifade etmez. Kadın olsun erkek olsun bu işi iyi yapmamız gerekir.''
     Lekesiz, projede eğitilecek olan kadınların bir yıl sonra daha farklı olacaklarına inandıklarını, emeği geçen herkese teşekkür etti. 


     Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı da ilçenin sahip olduğu kültürel birikim ve doğal zenginlikleri ile önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.
     Samandağ'ın turizm alanında potansiyel olarak önemli avantajlara sahip olduğunu ifade eden Özçakıcı, ''Ancak potansiyel ürüne ve ekonomiye dönüşmediği zaman ne kişilere ne de ülkelere faydası olmayacaktır. Doğal ve kültürel zenginlikler doğru işlenip pazarlandığında, sektör tarım ve ulaştırmadan daha fazla ilçemiz ekonomisinin lokomotifi olma şansına sahiptir. Projelerle, potansiyel ile doğru hedefin buluşması, bu buluşmadan gelişme ve kalkınma ile ilgili sürdürülebilir sonuçların elde edilmesi amaçlanmaktadır'' diye konuştu.
     Toplantıya Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali Rıza Gümüş, daire amirleri, belde belediye başkanları, meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.