BİLİM DÜNYASINI HAYRETE DÜŞÜREN BİR İLK

<span style="background-color:rgb(255, 255, 255); font-family:times new roman,arial; font-size:16px">Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel M&uuml;d&uuml;rl&uuml;ğ&uuml;&nbsp;deniz kaplumbağalarını koruma &ccedil;alışmaları sırasında bilim d&uuml;nyasını hayrete d&uuml;ş&uuml;ren bir olayla karşılaştı.&nbsp;</span><a name="_GoBack"></a><span style="background-color:rgb(255, 255, 255); font-family:times new roman,arial; font-size:16px">Hatay&rsquo;da bulunan Samandağ kumsalı Akdeniz&rsquo;in ve T&uuml;rkiye&rsquo;nin en &ouml;nemli Yeşil Deniz Kaplumbağası &uuml;reme kumsallarından birisi olma &ouml;zelliği taşıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel M&uuml;d&uuml;rl&uuml;ğ&uuml;&rsquo;n&uuml;n burada y&uuml;r&uuml;tt&uuml;ğ&uuml; 2015 yılı koruma &ccedil;alışmaları sırasında iki başlı deniz kaplumbağası yavrusu bulundu.</span>
BİLİM DÜNYASINI HAYRETE DÜŞÜREN BİR İLK

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde bir ilk olma özelliği taşıyan ve bilim dünyasının ilgisini çeken deniz kaplumbağası yavrusunun 2 kafası 4 yüzgeci ve bir kuyruğu bulunuyordu. Chelonia mydas türü bu yavru kaplumbağanın yaklaşık bir ay önce ilk bulunduğunda boyu yaklaşık 4 cm ve ağırlığı 19 gramdı. Ayrıca birbirinden bağımsız olarak hareket eden her iki kafa ayrı ayrı beslenebilmekteydi.Hayata bu şekilde gelen yavru kaplumbağaların yetişkinliğe ulaşma şansı çok zordur. Yüzme davranışını zamanla koordineli bir şekilde kazanan bu yavru da, su içerisinde derine dalamamakta bu yüzden su üzerinde yüzmekteydi. Yaklaşık bir ay yaşayan ve boyu 1 cm uzayarak, 8 gram kadar da ağırlığı artan yavru hayatını kaybetti.Konuyla alakalı açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı  Prof. Dr. Veysel Eroğlu da yavru kaplumbağanın ölüm sebebinin muhtemelen organ yetmezliğinden kaynaklandığının tahmin edildiğini vurgulayarak şunları kaydetti:“Ölüm sebebini açıklığa kavuşturmak için yavru üzerinde detaylı bir inceleme yapılacak. Bu incelemenin yapılması için yavru kaplumbağa Bakanlığımız koordinatörlüğünde Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Uygulama Merkezine transfer edildi”Ülkemizin deniz kaplumbağaları açısından önemli bir üreme alanı olduğunu da belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, deniz kaplumbağalarına yönelik koruma çalışmalarının her zaman olduğu gibi bundan sonrada titizlikle yürütüleceğini sözlerine ekledi.

BİLİM DÜNYASINI HAYRETE DÜŞÜREN BİR İLK haberi 30 Kasım 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Gülen Tarhana adına  tarafından  1315 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle