Bin Keklik Doğaya Bırakıldı...

Hatay İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Kene ile etkin bir mücadele verecek olan Bin Kınalı Kekliği düzenlenen törenle doğaya bıraktı.
Bin Keklik Doğaya Bırakıldı...
Hatay İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Kene ile etkin bir mücadele verecek olan Bin Kınalı Kekliği düzenlenen törenle doğaya bıraktı.
2009 yılında farklı bir alanda doğaya bırakılan 500 kekliğin ardından bu yıl 1000 keklik Hatay'ın çeşitli noktalarından doğaya bırakıldı. Hatay İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından 500 Dağdüzü, Karacurun, Sürütme, Ayışığı, Yoncakaya, Hanyolu, Yukarıokçular ve Şenköy beldesi, geri kalan 500 keklik ise İskenderun İlçesine bağlı Bekbeleye bağlı Ispatan Yaylasından doğaya bırakıldı. Hatay İl Çevre ve Orman Müdürü İbrahim Yüzer, yanlış tarım uygulamaları, kontrolsüz zirai ilaç kullanımı, bilinçsiz avcılık gibi etkenler nedeniyle biyolojik çeşitliliğin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
Yüzer, çevrede yaşanan tahribattan en büyük zararı, milli kültürümüzde önemli yer bulmuş, şarkılara ve türkülere konu olmuş, tarım zararlıları olan süne ve kımılla mücadelede ve son zamanlarda Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına
neden olarak ölümcül sonuçlar doğuran kene ile mücadelede de etkin bir biyolojik mücadele aracı olan kekliklerin gördüğünü belirtti. Kekliklerin tabiattaki devamlılığını sağlamak ve gelecek nesillerin bu zenginlikten mahrum kalmamaları amacıyla Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı üretim istasyonlarında keklik üretimi yapılarak doğal denge desteklendiğini de ifade eden Yüzer, "Süne ile mücadelede kullanılan kimyasal maddelerin zararlarını ortadan kaldırmak için de bunun yerine kekliklerin kullanılması hedeflenmektedir. Bu amaçla 2009 yılında Antakya merkeze bağlı Harbiye beldesi yakınına doğaya bırakılan 500 adet kekliğe ilave olarak 2010 yılında da 1000 adet kekliğin doğaya yerleştirilmesi planlanmış olup, Gaziantep'teki keklik üretim istasyonundan temin edilen 1000 adet keklik ilimize getirilerek doğaya salınmıştır. Keklikleri saldığımız bölgelerimiz olan Dağdüzü, Karacurun, Sürütme, Ayışığı, Yoncakaya, Hanyolu, Yukarıokçular ve Şenköy beldesi arasındaki bölge ile İskenderun Bekbele beldesi ıspatan yaylasındaki bölge Merkez Av Komisyonu kararıyla avlanmaya kapatılmıştır.
Keklikler alana bırakılmadan önce Gaziantep'teki üretim istasyonundan 10 gün önce Hatay’a getirilerek adaptasyon volyerinde, hayvanların sahaya intibakları sağlanmış, yabanıl ortamda beslenmeyi öğrenmelerine yardım edilmiştir." Dedi.
Kekliklerin doğaya bırakılması nedeniyle düzenlenen törene Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Garnizon Komutana Piyade Kıdemli Albay Mehmet Semih Erdoğan, Şenköy belediye Başkanı Mustafa Sayın, Bazı daire müdürleri ve vatandaşlar katıldılar. 
Özellikle kene ile mücadelede etkin rol üstelenen kekliklerin doğaya bırakılacağı alanda gelen
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Burada yaptığı konuşmada yanlış zirai ilaçlama ve avlanma nedeniyle azalan kekliklerin tekrar doğaya kazandırılmasından dolayı memnun olduklarını söyleyerek, “İnanıyorum buraya bırakılan kekliklerin üreyip çoğalması için bölgedeki avcı dernekleri yöneticileri av yasaklarına uyarlar. Çevre ve Orman İl Müdürlüğümüzün hedefi budur” açıklamasında bulundu. Vali Lekesiz daha sonra katılımcılar ile birlikte keklikleri doğal yaşam alanlarına bıraktılar.