BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI SEMİNERİ

 Vali Yardımcısı Akgün Corav enerji sıkıntısının yüzyılın sorunu olduğunu söyledi
BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI SEMİNERİ
  Corav, Antakya Belediyesi Meclis Salonu'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Enerji Verimliliği Daire Başkanlığı ve İzocam işbirliğiyle düzenlenen ''Binalarda Enerji Performansı'' seminerinde yaptığı konuşmada, enerji tasarrufu ülkenin çok önem verdiği bir konu olduğunu ifade etti.
 
     
     Enerji kaynakları için son dönemlerde bir çok savaşın çıktığını belirten Corav, ''Yaşam alanlarında ve binalarda enerji tasarrufu hem aile hem de ülke ekonomisine çok önemli katkısı olacaktır. Bu konuda enerji verimliliğinin denetlenmesi isabetli bir karar olarak görüyorum'' diye konuştu.
     Bayındırlık ve İskan il Müdürü Ersin Taşlıalan ise bu yıl yürürlüğe giren enerji verimliliği kanunu ile her binanın bir enerji kimliği olması zorunluluğu getirildiğini kaydetti.
 
 

     Yönetmeliğin bütün binaları kapsadığını belirten Taşlıalan, eski binalarında kimliğe uygunluk adına eksiklerini tamamlamaları gerektiğini bu kimlikte bina ile ilgili her türlü bilginin yer alacağını ifade etti.
     Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Enerji Verimliliği Daire Başkanlığından Hakan Ergün de Türkiye'de enerjinin yüzde 70'e yakının ithal edilmesinden dolayı enerji tasarrufu üzerinde çok durduklarını ve önem verdiklerini belirtti.
     Binalarda enerji verimliliğinin elde edilmesi için yeni tasarımların elde edilmesi gerektiğini belirten Ergün, enerji verimliğini şu başlıklar altında ele almak gerektiğini söyledi:
 

     ''Enerjinin etkin kullanılması, israfın önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi, çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerji kullanılmasında verimliliğin arttırılması konuları işlenmeli.''
     İzocam Adana Bölge Sorumlusu Serhat Serkan ise konu ile ilgili biriminin yeni ürün ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.