BİNLERCE VATANDAŞ CUMHURİYET İÇİN YÜRÜDÜ

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürkçü Düşünce Derneği ile birlikte Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları kapsamında organize ettiği “Cumhuriyet Yürüyüşü ve Fener Alayı” halkın yoğun katılımıyla coşku içerisinde geçti.

BİNLERCE VATANDAŞ CUMHURİYET İÇİN YÜRÜDÜ
29 Ekim Çarşamba günü saat 18:00’da Vali Ürgen alanında toplanan binlerce vatandaş Hatay Büyükşehir Belediye binası önüne kadar ellerinde Türk Bayrakları ve meşalelerle onuncu yıl marşı eşliğinde yürüdü. Atatürk anıtında toplanan binlerce vatandaş istiklal marşı eşliğinde Ay Yıldızlı bayrağımızı göndere çekti.ADD Başkanı Kezban Kuran yaptığı konuşmada, “Bugün Cumhuriyetimizin 91.yılını coşkuyla kutluyoruz. Bu gecenin düzenlenmesinde, yürüyüşün düzenlenmesinde, bize katkılarını sunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanım sayın Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ'a ve emeği geçen herkese huzurunuzda minnetimi ve şükranlarımı sunuyorum. Değerli dostlar bugün mutluyuz çünkü Cumhuriyetimizin 91.yılı kutluyoruz ama bugün çok ta hüzünlüyüz, yüreğimiz ağlıyor 3 tane şehit verdik. Cumhuriyet için, bu ülkeyi beklemek için görevinin başında kalleşçe öldürülen 3 şehidimiz daha önce Soma da göçük altında kalan madencilerimiz ve şimdide Karamandaki maden ocağında göçük altında olan yine işçilerimiz. Onların bir an önce kurtulması için Allahtan dualarımızı esirgemeyelim, dua edelim inşallah sağ salim çıkar çocuklarına kavuşurlar. Değerli dostlar Cumhuriyetimizin büyük bir emperyalizme karşı  Kurtuluş Savaşıyla taçlanan ve üzerinde milliyetçiliğin, laikliğin, insan haklarının, demokrasinin, özgürlüğünün  temeli alındığı koskoca bir Cumhuriyetin kuruluşunun destanını yaşıyoruz..Biz bugün yavaş yavaş  erezyona uğrayan Cumhuriyet değerlinin karşısında dimdik, onurlu ve kararlı bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz, Ülkemiz için, barış için, dostluk için devam edeceğiz, yılamadan devam edeceğiz ve inanıyorum ki bütün olumsuzluklara rağmen barış ekeceğiz, sevgi ekeceğiz, insanlarımıza umut ekeceğiz, inanıyorum ki sevgiyi hangi toprakta yaşatacağız eğer o topraklar bizim değilse, sevgiyi hangi sular da çoğaltacağız eğer sular bizim değilse, sevgiyi hangi ormanlar da yaşatacağız, ağaçlar, çiçekler, tikliler bizim değilse onların hepsine sahip olacağımız günlerin umuduyla hepinizin Cumhuriyet bayramını canı gönülden kutluyorum” dedi.
 
Törende konuşan Başkan Savaş, “Kıymetli Milletvekillerim, Sayın ADD başkanımız, değerli büyüklerim, hanımefendiler, sevgili gençler hepinize iyi akşamlar diliyorum, hepiniz hoş geldiniz, hepinizin ellerine sağlık, ayaklarınıza ve ağızlarınıza sağlık. Bize 7 den 70 e karnında bebeğiyle,  kucağında çocuğuyla bacılarımızın, Tüyü bitmemiş, sakalı çıkmamış, bıyığı çıkmamış kardeşlerimizin, Kara Fatmaların, Ayşe teyzelerin bize hediyesidir cumhuriyet. 7’den 70’e  Anadolu'daki her noktadan Çanakkale'ye, Sakarya'ya, Dumlupınar'a gidip şehit olan, koyun koyuna yatan atalarımızın hediyesi, bu nedenle bizim için gerçekten sadece ve sadece yaşam tarzı, yaşam şekli değil, ecdadımızın kanlarıyla Anadolu'nun dört bir yanından gelen insanlarımızın birlik içerisinde yeniden bir ulus meydana getirmesinin ve Anadolu'daki egemenliğimizin, Anadolu'daki bağımsızlığın temelinin atıldığı gündür Cumhuriyet. Tabiki Cumhuriyetle birlikte bizim bağımsızlığımızı simgeleyen, bizim göklerden inmeyecek bayrağımız. Biz bugün bunlar için bunların hayat var oldukça olması için en yüksek noktada bayrağımızın dalgalanması için yürüdük ve hepinizin ayağına sağlık diliyorum. Cumhuriyetimize, Bayrağımıza, Atatürk'ümüze milli manevi değerlerinize sahip çıktığınız için. Tabiki burası barış kenti, dostluk kenti, kardeşlik kenti, sevgi kenti bu kentte ancak böyle güzel hadiseler olabilir. Bu hadiseleri de Hayatın güzel insanları yapar. Ben gerçekten sizin gibi güzel insanların bir kardeşi olarak sizi temsil etmek bana onur veriyor. Şunu ifade etmek istiyorum tabi ki dünyanın neresinde olursa olsun vatanımızın bütünlüğünü bozmaya, birliğimizi bozmaya, bayrağımızı, bağımsızlığımızı, Cumhuriyetimizi zaafiyete uğratmaya çalışanlar mutlaka ve mutlaka tarihteki sıkıntı yerlerini alacaklardır. Biz bugüne kadar bize Türkiye Cumhuriyetini hediye eden ve bugüne kadar şehit olan,  gazi olupta  ebediyete intikal eden tüm büyüklerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere hepsine teşekkür ediyoruz. Onların anısına diyoruz ki dünya döndükçe Türkiye Cumhuriyeti var olmaya devam edecektir ve Türkiye Cumhuriyeti Ay Yıldızlı bayrağımız ilelebet göklerde dalgalanacaktır. Allah şehrimizin birliğini ve bütünlüğünü bozmasın. Allah bizi hep güçlü kılsın hem de birbirimize kenetlenir şekilde mutlu insanlar topluluğu yapsın. Burada bulunan herkesin Cumhuriyet bayramını tek tek canı gönülden kutluyorum” dedi.