Birleşmiş Milletler heyetinden Vali Lekesiz'e ziyaret

 İnsani gerekçelerle geçici olarak Hatay'da misafir edilen Suriyelileri ziyaret etmek amacıyla kentte bulunan Birleşmiş Milletler Heyeti, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'i makamında ziyaret etti.
Birleşmiş Milletler heyetinden Vali Lekesiz'e ziyaret
 Lekesiz, kabulde yaptığı konuşmada heyeti kentte ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getirerek, Hatay hakkında konuklarına bilgi verdi.
     Kentin çok derin bir tarihi ve çok zengin bir kültür mirası olduğunu ifade eden Lekesiz, şu ifadeleri kullandı:
     ''Hatay, insanlığın ortak hikayesinin yazıldığı ve yaşandığı bir yerdir. Geçmişte insanlık dünyasına çok ciddi enerji pompalamış, katkıda bulunmuş bir il ve şimdi de geleceğe güvenle bakıyor. Sahip olduğu tüm farklılıklarıyla, çiçekleriyle, desenleriyle geleceğe güvenle yürüyor. Farklı diller, inançlar, kültürler yüzyıllardır sevgi, barış ve hoşgörü içerisinde yaşıyor. Hataylılar dil, din, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç farkı gözetmeksizin tüm insanları Allah'ın yarattığına inanarak, hoşgörü, birlik ve beraberlik içinde yaşıyorlar. Kötü günde, iyi günde, kederde ve kıvançta birbirlerine sahip çıkıyorlar. İşte bu hoşgörü iklimi çerçevesinde, insani gerekçelerle geçici olarak ülkemizde misafir edilen Suriyelileri, ilimizde misafir ediyoruz. Özelde Hatay'ın genelde ülkemizin insanlığa bakışını da göz önüne alıp, misafirlerimizi o şartlarda ve standartlarda memnun etmeye çalışıyoruz.''

     Lekesiz, ilde misafir edilen Suriyelilerden, bazı hastalıkları bulunanların yiyecek menüsünün düşünülmesinden, yaşlıların, çocukların ve kadınların eğitimine kadar her türlü ihtiyaçlarının giderilmeye çalışıldığını da sözlerine ekledi.