BOLLUK ANLAMINA GELEN BAYRAMDA YOKLUK YAŞIYORLAR

''SINIR ÖTESİ BAYRAMLAŞMA'' PROGRAMININ BU BAYRAMDA YAPILMAMASI, SURİYE'DE YAKINLARI BULUNANLAR KADAR HATAYLI ESNAFI DA ÜZDÜ -UZUN ÇARŞI DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI ERGİN: ''SURİYELİ VATANDAŞLARIN AKRABALARIYLA BAYRAMLAŞMAK İÇİN GELDİĞİ HATAY'DA ALIŞVERİŞLERDE BIRAKTIĞI PARA NEREDEYSE ESNAFIN BİR YILLIK KAZANCINA EŞİT OLUYORDU''
BOLLUK ANLAMINA GELEN BAYRAMDA YOKLUK YAŞIYORLAR
 AA muhabirinin Hatay Valiliğinden aldığı bilgiye göre, Türkiye ile Suriye arasında yapılan anlaşmayla 2005 yılından bu yana gerçekleştirilen iki ülke vatandaşlarının sınır ötesi karşılıklı bayramlaşması, bu yıl Ramazan Bayramı'nda Suriye'deki olaylar nedeniyle yapılamıyor.
     Geçen yıl Ramazan Bayramı'nda Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü ile Yayladağı ilçesindeki sınır kapılarından toplam 23 bin 149 Suriyelinin idari mektupla sınır ötesi bayramlaşma kapsamında Türkiye'ye geldiğini belirten yetkililer, Kurban Bayramı'nda ise iki sınır kapısından toplam 49 bin 328 Türk vatandaşının Suriye'deki akrabalarını ziyaret için sınır ötesi bayramlaşma kapsamında Suriye'ye gittiğini kaydettiler.

     Bir şenlik havasına dönen bayramlaşmanın bu yıl, Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle gerçekleştirilemeyeceği, ancak pasaportla isteyen kişilerin Suriye'ye gidebileceği ifade edildi.
     Bayramlaşmanın yapılamaması nedeniyle Suriye'deki akrabalarını ziyaret edemeyecek olanlar ise alınan bu karardan üzgün.
    
     -BAYRAM BURUK GEÇECEK -
    
     Yıllardır bayramlaşma programı kapsamında Suriye'ye giden ve oradan akrabaları gelen Mehmet Altınözü, bayramlaşmanın olmaması nedeniyle çok üzgün olduğunu kaydetti.
     Sınır ötesi bayramlaşma sayesinde akrabalarını görebildiğini ve bayramları birlikte geçirdiklerini ifade eden Altınözü, ''Bu yıl bizim için bayram buruk geçecek. Her yıl bayramlarda bir arada olmaya alışmıştık. Umarım Suriye'deki olaylar bir an önce biter ve eskiden olduğu gibi güzel kalabalık bayramlar geçiririz'' diye konuştu.
     Bayramlaşmanın yapılmayacak olması Suriye'de akrabaları bulunanların yanı sıra esnafı da etkiledi.
     Antakya'daki Uzun Çarşı Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Sadullah Ergin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suriye arasında yapılan anlaşmayla 2005 yılından bu yana gerçekleştirilen iki ülke vatandaşlarının sınır ötesi bayramlaşmasının, Suriye'deki olaylar nedeniyle bu Ramazan Bayramı'nda yapılamayacak olmasının sıkıntısı yaşadıklarını söyledi.

     Geçtiğimiz yıllarda esnafın Suriyelilerin taleplerine göre ürünler hazırladığını ve çarşının sınır ötesi bayramlaşmayla büyük bir hareketlilik yaşadığını belirten Ergin, bu yıl aynı görüntülere hasret kalacaklarını ifade etti.
     Suriyelilerin akrabalarıyla bayramlaşmak için geldiği Hatay'da yaptığı alışverişlerde bıraktığı paranın, esnafın neredeyse bir yıllık kazancına eşit olduğunu belirten Ergin, ''Bayramlaşmanın yapılamayacak olması bizim açımızdan kötü oldu. Suriyeliler özellikle züccaciye ve tekstil ürünlerine büyük ilgi gösteriyordu ve bu sayede Uzun Çarşı esnafı önemli kazançlar sağlıyordu. Yaşanan olaylar sonucu yıl içinde gelen Suriyeli turist sayısında da önemli düşüş oldu. İnşallah bu olaylar sona erer ve iki ülke arasındaki ilişkiler eskiden olduğu gibi devam eder'' dedi.
    
     -ÜRÜNLER ELDE KALACAK -
    
     Ayakkabıcılar Çarşısı Yaşatma Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Ömer Gürbüz de esnafın bayramlarda Suriyeli müşteriler için ürün çeşitliliğine gittiğini söyledi.
     Bayramlaşmanın yapılamayacak olmasının, bu ürünlerin elde kalacağı anlamına geldiğini belirten Gürbüz, ''Bayramlarda kente gelen Suriyelilerden bütün esnaf faydalanıyordu. Giyim, ayakkabı, küçük ev eşyası gibi ürünlere rağbet gösteren Suriyeliler, esnafımızın yüzünü güldürüyordu'' diye konuştu.