BU AYRIMCILIK NİYE

Hükümet Suriye vatandaşı sığınmacılara ülkemizde her türlü olanağı sağlarken, Suriye’deki Türk vatandaşlarımızı unuttu. Bu ayrımcılık niye?
BU AYRIMCILIK NİYE

Yaklaşık 22 ay öncesine kadar her alanda ilişkilerimizin iyi olduğu Suriye ile maalesef hükümetin yanlış dış politikası neticesinde savaşın eşiğine gelinmiştir. Ortadoğu'da model ortaklık olarak adlandırılan Türkiye ve Suriye arasındaki yüksek düzeyli stratejik ilişki, Türkiye'nin Suriyeli muhaliflerden yana tavır alması nedeniyle iki ülke ilişkileri olağan seyrinden çıkmıştır. Başka bir ülkenin içişlerine müdahale niteliği taşıyan yanlış dış politikalar neticesinde 26 Mart 2012 tarihinden itibaren Türkiye Şam Büyükelçiliğimizi kapattık. Hemen akabinde de Türkiye Halep Başkonsolosluğu kapatılmıştır. Bu gelişmeler neticesinde Suriye’de (okuyan ve mezun olan ve ticari ilişkileri olan) vatandaşlarımız mağdur olmaya başlamıştır. Diğer taraftan Ülkemizde bulunan Suriye vatandaşı sığınmacılara, 7 Üniversitemizden herhangi birine kayıt yaptırma hakkı tanınmış, kayıt kriterleri olarak da sadece şahsın kişisel beyanları yeterli kabul edilmiştir. İlkokul, ortaokul, lise mezunu olsun ya da olmasın kişisel beyanları ile her Suriyeli sığınmacıya belirlenen 7 üniversiteden herhangi birine kayıt yapabilme imkânı tanınarak özel ayrıcalık sağlanmıştır. Suriye üniversitelerinden mezun olan vatandaşlarımız ise ülkemizde çalışmak için denklik başvurularında bulunduğunda Dışişleri Bakanlığı tarafından Suriye’de temsilciliğimiz olmadığı gerekçesi ile evrakları bekletilmekte ve başvuran vatandaşlarımıza hiçbir şekilde yardımcı olunmamaktadır.1-    26 Mart 2012 tarihinden günümüze kadar Bakanlığınız nezdinde Suriye’ye gönderilmek üzere kaç resmi yazışma mevcuttur? Bu yazışmaların içeriği nedir? Bu yazışmalara ne gibi işlemler yapılmıştır? 2-    Suriye’den resmi başvurularını tamamlamış vatandaşlarımızın Bakanlığınıza başvurduklarında Suriye’de temsilciliğimiz olmadığı gerekçesiyle evraklarının bekletildiği ve zamanla bu sorunun aşılacağı, ellerinden bir şey gelmediği ve konunun bilginiz dâhilinde olduğu yönünde bilgi verildiği iddiaları doğru mudur? Şayet doğru ise bu konuda bir düzenleme yapılmış mıdır? Yapılmadı ise ne zaman yapılması düşünülmektedir? 3-    Ülkemizde bulunan Suriye vatandaşı sığınmacılara kişisel beyanları ile Yedi Üniversitemizden herhangi birine kayıt yapabilme olanağı tanınırken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın denklik talepleri ve buna paralel olarak denklik hakkı tanınan vatandaşlarımızın göreve başlatılması konusundaki yasal taleplerinin yerine getirilmemesini nasıl açıklıyorsunuz? Bu tutumunuzla vatandaşlarımızı ötekileştirmiş olmuyor musunuz? Suriye vatandaşı ve sığınmacılarını vatandaşımızın üstünde tutan bu ayrımcılığın sebebi nedir?  4-    Yürürlükteki kanun, yönetmelik ve diğer yasal düzenlemeler göz önüne alındığında Suriye vatandaşlarına Sadece şahsi beyanları ile tanınan özel ayrıcalıklar Anayasa’nın 130 uncu maddesinde düzenlenen Üniversitelerin özerkliği maddesi ile Anayasamızın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırılık oluşturmuyor mu?
BU AYRIMCILIK NİYE haberi 30 Ocak 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  57500 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle