BU NE SORUMSUZLUK BU NE AYMAZLIK

    155 TIR yedi gündür Mısır limanlarında 160 Tır da İskenderun limanında bekletiliyor. “Dışişleri Bakanlığı sorun çözmüyor sadece sorun yaratıyor”

BU NE SORUMSUZLUK BU NE AYMAZLIK
Suudi Arabistan’a yük götüren 155 Türk TIR’ı dönüş yolunda  Mısır  limanlarında rehin tutuluyor. Yedi gündür Mısır”ın  Suel şehrinde El Suhne limanında 75, Dünyok limanında da 80 tır olmak üzere 155 Türk Tırı limanlarda rehin durumda. Şoförlerin dışarı çıkmasına dahi izin verilmemekte ihtiyaçları karşılanmamaktadır. Yedi gündür Mısır limanlarında mahsur kalan vatandaşlarımıza sahip çıkamayan hatta bundan haberdar dahi olmayan bir Dışişleri bakanlığı ile karşı karşıyayız. Kendi vatandaşına sahip çıkmayan çıkamayan basiretsiz bir dış işleri bakanlığı ve yetkilileri tarafından yönetiliyoruz. Dış işleri bakanı derhal istifa etmelidir. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile yaptığım görüşmelerde bu olaydan haberdar olmadıklarını öğrendim. Yetkililer olayı araştırıp tarafıma bilgi verileceklerini ifade etmelerine rağmen bana dönülmemiştir. Bu olayı yakından takip etmeye devam edeceğim. Nakliyecilerimizin, Şoförlerimizin ve ihracatçılarımızın mağdur edildiği bu olayda duyarsız ve basiretsiz davranan Dış işleri bakanlığı yetkilileri hakkında derhal soruşturma açılmalıdır. Türkiye”nin Mısır Büyükelçiliği yetkilileri ne iş yapar. Böyle önemli bir olayda nasıl haberi olmaz nasıl vatandaşlarımız kendi kaderlerine terk edilir. Bu olay dış işleri bakanlığının sorun çözen değil sorun yaratan bir siyasi basiretsizlik içinde olduğunu ortaya koymuştur.  
           
  Suriye yolunun kapanması üzerine ortadoğuya ihracat  Ro Ro seferleriyle Mısır üzerinden yapılmaya başlanmıştır.Ro Ro seferleri ile birlikte yük taşıma maliyeti aşırı bir şekilde yükselen  ihracatçı maalesef bu sefer  de limanlarda çıkarılan  sorunlarla boğuşmak zorunda bırakılmıştır.Hükümetin bu fütursuz politikaları İhracatçı  ve nakliyeci sektörlerini  iflasa sürüklemiştir.  Bu yaşananların sorumlusu Hükümetin izlediği Suriye politikasıdır. Suriye yolunun kapanması bu tip sıkıntıları da beraberinde getirmiştir. Bizim Dışişleri sorun çözmüyor, sorun yaratıyor.  İzlenen politikaların sonuçlarını yaşıyoruz” dedi.Yaptıkları araştırmalarda TIR’ların 7 gündür bekletilmesi ile ilgili olarak iki farklı görüşün olduğunu kaydeden Eryılmaz şunları söyledi:“Şu anda TIR şoförleri liman dışına çıkarılmıyorlar. Zor durumdalar. Neden tutulduklarını da net olarak bilmiyorlar. Bağlı bulundukları firmanın borcu nedeniyle tutulduklarını söyleyenler olduğu gibi Türkiye’den İsrail’in Hayfa limanına Ro Ro seferi düzenlenmesine tepki olarak Türk Tırlarının limanlarda bekletildiğini iddia edenler olmuştur. Bu sorunu kim çözecek? Dışişleri Bakanlığı. Ama haberleri yok. Vatandaş umurlarında değil başka işlerle uğraşıyorlar. Bir tarafta Mısır’la sarmaş dolaş bir görüntü veriyorlar ama öbür tarafta da  155 TIR’ımızı yedi  gündür liman dışına çıkarmıyor.” Tır şoförleri ile bazı nakliye şirketlerinin  bildirdiğine göre 160 TIR” da İskenderun’ limanında bekletiliyor. Bu durum ihracatçıları ciddi bir şekilde sıkıntıya sokmuştur. Dış işleri yetkilileri vatandaşlarımızın bu sıkıntılarını derhal gidermek zorundadır. Mağdur olan vatandaşlarımızın mağduriyeti varsa zararının da karşılanması dış işleri bakanlığı ile gümrük bakanlığının sorumluluğundadır. Bu olayın peşini bırakmayacağımız. Görevini ihmal eden sorumluların da hesap vermesi gerekmektedir.
BU NE SORUMSUZLUK BU NE AYMAZLIK haberi 27 Kasım 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  89340 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle