BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü ANIYORUZ

HATAY VALİSİ LEKESİZ: ''ATATÜRK, KISA HAYATINA SIĞDIRDIĞI BÜYÜK BAŞARILARLA TÜRK MİLLETİNİN BAĞRINDA TAHT KURDU VE DÜNYA MİLLETLERİNE ÖRNEK OLDU'
BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü ANIYORUZ
Türkiye Cumhuriyet'in kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 72. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Hatay'da tören düzenlendi.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Garnizon Komutanı Piyade Kıdemli Albay Mehmet Semih Erdoğan, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Lekesiz, anıt şeref defterini imzaladı.
     Lekesiz, şeref defterine, ''Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, kısa hayatına sığdırdığı büyük başarılarla Türk milletinin bağrında taht kurdu ve dünya milletlerine örnek oldu'' şeklinde yazdı.
     Atatürk'ün ''En büyük eserimdir'' dediği Cumhuriyet'in yılmaz bekçileri olduklarının ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Aramızdan ayrılışının 72. yıl dönümünde, yüreğimizde hiç eksilmeyen o eşsiz sevginiz ve sizin gibi büyük bir lidere sahip olmanın verdiği gururla bir kez daha huzurunuzdayız. Büyük devlet adamlılığınızın yanı sıra bu güzel hoşgörü ve barış kenti Hatay'ın anayurda katılışında izlediğiniz politika, diplomatik, dehanızın en güzel örneğidir. Başarılarınız daima rehberimiz olmaya devam edecektir. Büyük bir güven duygusuyla bizlere emanet ettiğiniz Cumhuriyet, ilelebet yaşayacaktır. Türk milletine bağışladığınız tüm değerler için sonsuz saygı, minnet ve şükran duyuyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.''
     Daha sonra Kültür Merkezi'nde, Atatürk fotoğraflarının yer aldığı sergi gezildi.
     Burada yapılan törende konuşan, Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Müdürü Halil Kaya, Atatürk'ü anlamak için, Kurtuluş Savaşı yıllarında gösterdiği kahramanlıkları, yeni Türk devletini kurmasını, Cumhuriyeti şekillendirmesini ve devrimleri iyi bilmek gerektiğini söyledi.
     Törende, Piyade Yarbay Erhan Karatatar da Atatürk'ün askeri başarılarıyla ilgili bilgi verdi. Atatürk'ün cesur bir komutan olarak muharebelerde en ön saflarda yer aldığını belirten Karatatar, O'nun eşsiz bir komutan ve devlet adamı olduğunu kaydetti.
     Konuşmaların ardından Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri ''Atatürk ve Kurtuluş Savaşı'' oratoryosunu seslendirdi.